Heck Meck de luxe

Heck Meck de Luxe

Oproti základní hře Heck Meck jsou tu navíc 2 kameny (11 a 13), 7 jednočervových žetonů, 1 žlutá kostka a 5 dřevěných figurek zvířátek. Postupně si řekneme, co co dělá a jak se nové figurky a kameny používají. 

Opět se stanete hladovými ptáčky, co si grilují na grilu chutné červy a kdo jich na konci má nejvíc, vyhrává. V de luxe sadě je rozšíření o řadu sarapatiček, které mění, ozvlášťnují hru. Můžete hrát nejdřív bez nich podle návodu na základní hru, kterou jsme podrobně popsali v předešlém článku, a až pak přidávat ostatní komponenty. Za nás to můžeme jen doporučit. Osvojíte si základy a pak zhltnete i rozšíření jako grilovanou malinu. 

 

unnamed (3)_4

 

Jak rozestavět dřevěné figurky na gril?

6 dřevěných figurek dáte dle pokynů na 6 kamenů

11 - červený červ, 21 - modrá slepice, 23 - černý havran, 25 - bílá lasička, 26 - žlutá kostka, 29 - zelené jablíčko

 

unnamed (4)_2

 

Opakování - matka moudrosti:

I když si základní pravidla můžete přečíst v našem článku, opakování je matka moudrosti, a tak si znovu prošustíme základy hry. Ve hře je řada kamenů a speciální kostky. Místo šestek jsou tam červíci. Házíte na některé číslo na hracím kameni podobně jako při hře 21. I když tady smíte přestřelit, ale nesmíte podstřelit.

 

Příprava hry:

Na stůl rozložíte hrací kameny a seřadíte je podle čísel od nejnižšího do nejvyššího. Na ně dáte dle výše zmíněných instrukcí i dřevěné postavičky. 

 

Tah:

Hraje se klasicky po směru hodinových ručiček a začíná třeba ten, koho vybere mobilní apka CHWAZI. Nebo si vyberte z mnoha dalších způsobů výběru prvního hráče, o kterých jsme psali

Hodíte všemi kostkami a odložíte stranou všechny kostky s jedním symbolem dle vašeho výběru. Tento symbol už příště ale odkládat nesmíte. Čili dáte-li si stranou pětky, v další tahu už musíte dát stranou 4,3,2,1 nebo červíky. Vezmete zbylé kostky (kromě těch odložených), hodíte znovu a znovu odložíte stranou jednu kostku s nějakým symbolem nebo všechny kostky s tímto symbolem, pokud padl vícekrát. Nesmíte si například odložit jen jednu trojku, když vám padly dvě. Body na odložených kostkách sčítáte (červ je za 5) a snažíte se dostat na hodnotu, která je buď na vyloženém kameni na grilu (v banku) nebo na kameni u některého soupeře.

No a v každém celém tahu vše musíte potvrdit aspoň jedním na bok odloženým červíkem. Kdy v tahu skončíte, je jen na vás. Ale musíte se vždy snažit doházet aspoň na nejlevnější kámen za jednoho červíka. Počet získaných červíků je ve hře rozhodující, takže právě o 1-4 červy zobrazené dole na hracím kamenu, se hraje. Kdo jich na konci má nejvíc, vyhrává. V de luxe sadě můžete červy získávat i na červích samostatných žetonech (o tom za chvíli). 

 

Neplatný hod:

A: v posledním hodu hodíte tak, že už nemáte co vyložit (když vám padnou jen již vyložená čísla)

B: skončíte házení a nemáte žádného červa

C: skončíte házení a nedohážete ani nejnižší nutnou cifru na levém krajním kameni

 

Když je váš tah neplatný, musíte do banku vrátit jeden kámen (ten horní, kameny se dávají do komínku) a ještě nejvyšší kámen v banku otočit obrázkem dolů a o ten už se nehraje. 

 

Kdy se neotáčí nejvyšší kámen:

 1. Když máte neplatný hod a vracíte do banku právě ten nejvyšší kámen
 2. Když máte do banku dát kámen, ale žádný nemáte
 3. V de luxe verzi se neotáčí obrázkem dolů nejvyšší kámen také ve chvíli, když nějaký hráč místo kamene vrací na gril dřevěnou modrou SLEPICI (o té víc za chvíli) 

 

Co s vyhranými kameny:

Vyhrané kameny si dáváte před sebe na hromádku, dole je první získaný, nahoře poslední. Když vám někdo bude brát kámen nebo vy sami o něj přijdete, vždy je to ten horní. Ty pod ním jsou chráněné, dokud je neodkryjete tak, že o vrchní přijdete svou chybou nebo vám ho sebere soupeř. Ale zatímco k získání kamenů v banku se může i přehazovat (hodíte 25, ale kámen 25 již v banku není, vezmete si nejbližší nižší, tedy třeba 24), braní soupeři je umožněno jen při přesném trefení daného čísla na jeho kameni.

 

Jak hrát de luxe verzi:

V de luxe verzi je řada sarapatiček navíc a každá se hraje jinak. Tak si je pojďme postupně představit a vysvětlit. 

 

Kameny 11 a 13

 • z grilu je získáte leda hozením přesného čísla 11/13
 • nejdou krást mezi hráči
 • kdo má 11/13 na své hromádce získaných kamenů, chrání si tak před soupeři všechny kameny, které má pod tím podobně jako SLEPICE
 • když ale zahraje neplatný tah, i tento kámen (11/13) se normálně vrací zpátky na gril (do banku)

 

Žetony s jednoČERVY

 • na začátku hry je položíte vedle grilu a vytvoříte tak bank, odkud si je hráči berou, a když je rozeberou, mohou si je pak krást mezi sebou
 • tento žeton s jedním červíkem získá z banku kdokoli, kdo hodí a stranou odloží alespoň dvě jedničky
 • ať se hra hraje jakkoli, červy vám zůstávají, nevracíte je, můžete o ně přijít leda tak, že dojdou na grilu a pak vám je ukradne nějaký spoluhráč tak, že si taky odloží minimálně dvě jedničky (bránit se zlodějům můžete pomocí modré SLEPICE? ale o té až za chvíli)
 • ulovené ČERVY si pokládáte vedle komínků s vyhranými kameny

 

unnamed (1)_1

Speciální dřevěné figurky

Zelené jablko

 • hodí se ke konci hry, protože je při závěrečném počítání za 3 červy

 

Žlutá kostka

 • můžete s ní házet jako s devátou kostkou

 

Červený červík 

 • při vašem tahu nahrazuje kostku s červíkem, ale nesmíte v tom tahu vyložit žádné kostky s červíky (pokud odložíte kostky s červíky, dřevěného červa nesmíte využít)
 • má hodnotu 5 b

 

Bílá lasička

 • 1x během svého tahu můžete mít opravný hod kostkami

 

Černý havran/krkavec

 • když hodíte na kámen, na kterém stojí havran, neberete si ho k sobě, ale berete si kámen + jednočerví žeton (pokud červí žetony na grilu dojdou, neberete si nic)
 • po dohrání HAVRANA posunete na nejbližší kámen s nižší hodnotou, nejde-li to, nejnižší možný jste si právě vzali, pak na nejnižší zbývající dřevěnými figurkami neobsazený kámen na grilu 

 

Modrá slepice

 • když vyhrajete kámen, na kterém stojí slepice, vezmete si kámen i slepici a slepici si položíte nahoru na kameny
 • chrání všechny kameny pod ní, protože vám je nemohou soupeři krást, když k vám jde někdo krást, ukradne jen slepici, ke kamenům se nedostane
 • přijít o ni můžete tak, že máte neplatný tah, ale i tak vám pomůže, protože nevracíte slepici i kámen, ale jen slepici (položíte ji na gril na nejnižší možný neobsazený kámen)
 • ukrást se nedá, stojí-li na kameni 11 nebo 13, protože ty nejdou ukradnout 
 • pokud u neplatnýho tahu nemám kameny, ale mám slepici, na gril ji neodevzdávám

 

Jak se hrají speciální figurky

 • když berete kámen se speciální figurkou (ať už z grilu nebo od kolegy), vezmete si figurku k sobě spolu s kamenem (kromě vyjímek jako je HAVRAN či SLEPICE, HAVRAN se nebere a SLEPICE na kameni 11 či 13 se nekrade od spoluhráčů)
 • pokud máte u sebe již nějakou dřevěnou figurku z dřívějších kole, musíte si vybrat, kterou si necháte, každý hráč smí mít jen jednu postavičku!!! (1 hráč=1 figurka)
 • od této chvíle smíte využívat výhodu dané postavičky

unnamed (5)_2

 

Jak se vrací speciální figurky na gril

 • figurky se vracejí vždy na nejnižší neobsazený platný kámen
 • když vracíte dřevěnou figurku zpátky na gril, dáte ji na neobsazený kámen (nestojí na něm žádná jiná figurka) otočený obrázkem nahoru a s nejnižší hodnotou
 • když máte neplatný hod, vracíte svůj vrchní kámen na gril a otáčíte kámen s nejvyšší hodnotou obrázkem dolů, pokud na něm stojí nějaká dřevěná figurka, po otočení kamene ji dáte na nejbližší nižší kámen na grilu
 • pokud jsou na všech kamenech na grilu již dřevěné figurky, ale vy tam máte dát další, tuto novou figurku vyřadíte ze hry

 

Kdo je vítěz:

Když dojdou všechny kameny v banku, spočítáte si své červíky, kdo jich má nejvíc, vyhrál. Při shodě vítězí ten, kdo vlastní kámen s nejvyšší hodnotou.