Heck Meck

IMG-5475
 
Heck Meck
  • jednoduchá kostková hra pro 2-7 hráčů
  • od 8 let
  • 20-30 minut
  • jazykové nezávislá hra, pravidla jsou v tomto článku nebo se je naučíte i z videí
Objevii jsme další easy rychlovku do každý rodiny, na návštěvy, výlety, baví 3 generace. Jmenuje se Heck Meck. Nenechte se zmást dětinským vizuálem, v malý krabičce se zkrývá chytrá zajímavá hra. Ale jako holt jo, dětinský zpracování mate tělem...
 
Libo červíka na grilu?
Stanete se ptáčky, co sezobávají červíky. Kdo jich zdlábne víc, vyhrává. Ve hře je řada kamenů jako z domina nebo Dračího paláce/Mahjongu a speciální kostky. Místo šestek jsou tam červíci. Házíte na některé číslo na hracím kameni podobně jako při hře 21. I když tady smíte přestřelit, ale nesmíte podstřelit.
 
Příprava hry:
Na stůl rozložíte hrací kameny a seřadíte je podle čísel od nejnižšího do nejvyššího. 
 
Tah:
Hraje se klasicky po směru hodinových ručiček a začíná třeba ten, koho vybere mobilní apka CHWAZI. Nebo si vyberte z mnoha dalších způsobů výběru prvního hráče. Hodíte všemi kostkami a odložíte stranou všechny kostky s jedním symbolem dle vašeho výběru. Tento symbol už příště ale odkládat nesmíte. Čili dáte-li si stranou pětky, v další tahu už musíte dát stranou 4,3,2,1 nebo červíky. Vezmete zbylé kostky (kdomě těch odložených), hodíte znovu a znovu odložíte stranou jednu kostku s nějakým symbolem nebo všechny kostky s tímto symbolem, pokud padl vícekrát. Nesmíte si například odložit jen jednu trojku, když vám padly dvě. Body na odložených kostkách sčítáte (červ je za 5) a snažíte se dostat na hodnotu, která je buď na vyloženým kameni v banku nebo na kameni u některýho soupeře.
 
No a v každým celým tahu vše musíte potvrdit aspoň jedním na bok odloženým červíkem. Kdy v tahu skončíte, je jen na vás. Ale musíte se vždy snažit doházet aspoň na nejlevněšjí kámen za jednoho červíka. Počet získaných červíků je ve hře rozhodující, takže právě o 1-4 červy zobrazené dole na hracím kamenu, se hraje. Kdo jich na konci má nejvíc, vyhrává.
 
Neplatný hod:
A: v posledním hodu hodíte tak, že už nemáte co vyložit (když vám padnou jen již vyložená čísla)
B: skončíte házení a nemáte žádnýho červa
C: skončíte házení a nedohážete ani nejnižší nutnou cifru na krajnm levém kameni
 
Když je váš tah neplatnej, musíte do banku vrártit jeden kámen (ten horní) a ještě nejvyšší kámen v banku otočit obrázkem dolů a o ten už se nehraje. 
 
Kdy se neotáčí nejvyšší kámen:
A. Když máte neplatný hod a vracíte do banku právě ten nejvyšší kámen
B. Když máte do banku dát kámen, ale žádný nemáte
 
Co s vyhranými kameny :
Vyhrané kameny si dáváte před sebe na hromádku, dole je první získaný, nahoře poslední. Když vám někdo bude brát kámen nebo vy sami o něj přijdete, vždy je to ten horní. Ty pod ním jsou chráněné, dokud je neodkryjete tak, že o vrchní přijdete svou chybou nebo vám ho sebere soupeř. Ale zatímco k získání kamenů v banku se může i přehazovat (hodíte 25, ale kámen 25 již v banku není, vezmete si nejbližší nižší, tedy třeba 24), braní soupeři je umožněno jen při přesném trefení daného čísla na jeho kameni.
 
Kdo je vítěz:
Když dojdou všechny kameny v banku, spočítáte si své červíky, kdo jich má nejvíc, vyhrál. Při shodě si hráči sečtou i čísla na svých hracích kamenech, kdo má vyšší, vyhrál. Při další shodě je halt vítězů víc. 
 
Do čeho házet kostky:
Doporučujeme něco na odhazování kostek, dají se házet i do víka krabice, ale pohodlnější je přímo nějaký udělátko na házení kostek třeba jako máme my. To je kožená vychytávka, která se v rozích zapne/rozepne a na cesty z ní uděláte placku. 
 
Druhy Heck Mecku:
Existuje klasický Heck Meck, pak verze junior pro prcky a verze de luxe, kde jsou červi navíc a kameny navíc a ještě nějaká dřevěná zvířátka a vše to ozvláštňuje hru, ale de luxe jsme v ČR nesehnali. Hra je jazykově nezávislá a pravidla v češtině můžete lehce okoukat z videí nebo je pochopíte i dle tohoto článku. Takže se to dá ulovit i ze zahr nebo tady ale bez českýho návodu.
 
IMG-5478
 
 
 
IMG-5477
 
 Natočili jsme video Heckmecku základu i jednoho rozšíření, kter jsme nakoupili do našeho e-shopu z Německa a stvořili k oběma verzím vlastní podrobný český návod: