Inujitka: přebírání ve dvou
Detailní popis produktu
Přebírání provázku je jedna z nejstarších her, první zmínky o hraní si s provázky bychom nalezli už v prvním století n.l. v Řecku. Ale dochovaly se záznamy z celého světa. Když lidé neměli vhodné provázky třeba z rybářských sítí, použili vlasy nebo šlachy zvířat. Dodnes se přebírá po celém světě. "Přebírání je zdravá, finančně nenáročná cesta, jak se zbavit stresu a zapomenout na starsti. Je to pohybová meditace," říká o hře s provázkem člen Mezinárodní asociace přebírání provázku (ISFA) Gelvin Stevenson.
U nás přebírání frčelo v 70. a 80. letech minulého století. Husákovy děti přebíraly stejně často jako skákaly gumu nebo blbli na klepáči koberců. Hit to ale byl i za mořem, kde v roce 1976 vytvořily Kanaďanky Jane Muirová a Robyn Lawricková světový rekord, když v Albertě v supermarketu vydržely přebírat 21 hodin a celkem si vyměnily provázek 22 700x.
INUJITKA je česká Jitka s eskymáckými předky, protože právě Inuité umí z provázků kouzlit více než 2000 tvarů. INUJITČINA babička byla Inuitka. Děda byl etnograf, svou životní lásku potkal v Grónsku na jedné výpravě. Jitka sice neumí 2000 tvarů jako její prapředci, naučí vás toho ale hodně. Umí i samopřebírání, v krabičce na něj najdte dva kratší provázky (růžový a žlutý). Ve světě se přebírání provázku říká nejčastěji Cat's craddle = Kočičí kolíbka. Asi protože základ hry připomíná kolíbku.
Hra je vhodná pro dva ráče od pěti let, rozvíjí jemnou motoriku, kreativitu a paměť.
Co si společně s naší INUJITKOU připomenete?
- základ
- kolíbku
- pidikolíbku
- rekomando
- vodu
- obálku
- oko
- pavouka
- hvězdu
K 9 obrázkům jsme popsali 11 způsobů přebrání. Ve světě se jim říká různě, u nás jména většinou nemají, a tak jsme jim je vymysleli:
- klasika horem
- klasika spodem
- vidle horem
- vidle spodem
- boční klasika horní
- roztažení
- voda
- vodní palce
- pavoučí horní roztažení
- pavoučí vodní vidle dolní
- pavoučí vodní vidle horní
Jak na to, zjistíte i u našich videonávodů na videoportálu www.retrohrani.cz.