Hra měsíce: Sequence – mix kanastovek a piškvorků

Sequence jsou takové deskoherní piškvorky s příměsí kanastových karet. Hra je jednoduchá, ale pro správnou cílovku naprosto chytlavá. Doma po ní saháme často – frčela u nás už během loňského léta a taky letos (nejen) o prázdninách je to jeden z nejhranějších kousků. 

  • Počet hráčů: 2–3 hráče (můžete hrát i ve skupinách, pak je hra až pro 12 hráčů)
  • Čas: 20 minut
  • Věk: 7+ 
  • Komponenty: hrací deska, balíček karet (je jich jako na kanastu – 2krát 52), tři sady žetonů

Vaším cílem je poskládat na herní desce pět žetonů v nepřerušené řadě (svislé, vodorovné nebo šikmé).

Sequenci právě paří Martin s Jáchymem, Alice fotí

A jak se žetony pokládají? Na herní desce je mřížka poskládaná ze stejných karet, které najdete i v karetním balíčku. Pár karet máte od začátku hry v ruce (počet se různí podle počtu hráčů) – v každém kole jednu odhodíte a novou si doberete. Podle toho, jakou kartu odhodíte, na takovou kartu na herní desce položíte jeden svůj žeton. Postupně tak skládáte sekvenci – nebo se snažíte přerušit tu soupeřovu. 

Joker a kluk

Jedinou výjimkou jsou žolíci a kluci. Žolíky najdete na herní desce ve všech čtyřech rozích, fungují pro všechny barvy žetonů, a když skládáte sekvenci z rohu, stačí vám na žolíka navázat jen čtyřmi žetony.

Kluci jsou divoké karty a fungují jinak. Po jejich odhození buď můžete soupeři vrátit jakýkoli žeton, nebo kamkoli položit ten svůj. Jde o to, zda využijete jednookého kluka (je na obrázku vidět z profilu) nebo dvouokého (z anfasu). To je všechno. Říkali jsme přece, že je to jednoduché. 

Existuje řada verzí, my máme tu od Goliath Games z roku 2019, kterou v ČR vydává Dino.

Sequenci hrajeme, kde jen můžeme – důkaz je na koláži fotek

Historie i současnost hry

Sequence se zrodila v roce 1982. Autorem je Douglas Reuter z amerického Minneapolisu. O hře se mu nejdřív zdálo ve snu, během mnoha let vývoje ji pak zdokonalil až do dnešní podoby. V červnu 1981 udělil výhradní licenci na výrobu, distribuci a prodej společnosti Jax Ltd., která hru začala v roce 1982 prodávat. V roce 2017 firmu koupili Goliath Games i se všemi licenčními právy k Sequenci. 

Do července 2023 se celosvětově prodalo přes 16 milionů kusů (každý další rok se prodá zhruba 1 milion). K mání je v 85 zemích světa na šesti kontinentech. Největší hit je to stále v USA. Podle množství prodaných kusů tam vlastní každá domácnost alespoň jeden kousek – nebo tam minimálně každý zná někoho, kdo hru má doma. 

Sequence existovala v mnoha variantách (v USA dokonce ve dvaceti), na tamním trhu je nejúspěšnější Classic, Junior/For Kids, Travel, Jumbo (velká hrací podložka – viz obrázek níže), Deluxe a jako novinka Sequence Stacks (karetní verze hry).

V lednu 2024 by měla u Dina vyjít karetní verze, ve druhé polovině roku pak juniorská se zvířátky.

Sequence už je na trhu spoustu let – tohle je Jumbo, jedna z verzí

Jak se Sequenci daří u nás 

Pomalu se usazuje a prosazuje. V Česku se od Dina zatím prodalo něco přes 6000 kusů edice Original a 2500 kusů s harrypotterovskou licencí. Covid prodeje trochu přibrzdil, ale teď má Sequence díky dotisku šanci se znovu chytit. 

Dino má od nás palec hore, protože se to povedlo zařídit a Sequence je opět k mání. A protože si ji můžete koupit, můžeme ji s klidným srdcem doporučit. Neradi doporučujeme něco nesehnatelného, je to pak zbytečné frustrující. Proto jsme dříve o hře nepsali, nenatočili video, ale teď už můžeme. 

Rovnou tak můžete omrknout náš videonávod, abyste si udělali přesnější obrázek. 

Měli jsme i verzi v licenci s Harry Potterem z roku 2021, ale ta se podle nás tolik nepovedla. Návod vypadal jako vytištěný na černobílé tiskárně a ani karty se nám moc nezamlouvaly – s harrypotterovskými motivy byly navíc matoucí a hra nám připadala nepřehledná. Navíc je tahle licence dražší než originál. 

Harrypotterovská verze Sequence nám moc nesedla

Dovolenková historka

Na letošní dovolené jsme hráli Sequenci v restauraci našeho hotelu. Najednou k nám přistoupil starší pán, vše pozoroval a culil se. Vypadal trochu jako blázen, tak jsme se rozpačitě zeptali, o co jde. S úsměvem vytáhl ze své tašky starší verzi Sequence. Pokývli jsme na sebe – jako členové tajného spolku milovníků Sequence – a pán zase odešel.

(Mimochodem, kolem nás se na dovolené hrálo jako o život. Vedle u stolu hrála babička s vnoučaty člobrdo, opodál omladina mastila Bang!, další lidi kanastu nebo žolíky. Herní zákoutí jedna báseň.)

Naše hodnocení

Sequence není pro hardcore hráče, je ideální pro ty, kteří chtějí pohodovku na 20 minut. Může krásně otevřít svět deskovek i lidem, kteří toho moc nenahráli, ale kdysi pod lavicí během vyučování vášnivě hráli piškvorky a malování koleček a křížků jim v dospělosti chybí. 

Myslíme, že by to hře slušelo klidně v každé české domácnosti jako dobrý herní základ (podobně jako je to v Americe). Proč? Hru každý pochopí a s chutí si ji zahrají malí i velcí. I když je u nás zatím poměrně neznámá, díky hernímu i vizuálnímu retronádechu vzbuzuje pocit, že tohle jsme už kdysi hráli, že tohle známe.