Hra měsíce: Karak - nejslavněší český dungeon crawler nebo-li podzemní zabijačka

Tento článek jsme napsali pro 4letter - náš newsletter o hrách a hraní, který rozesíláme odběratelům každý měsíc. Chcete-li, aby v mailové schránce přistál i vám, přihlaste se k odběru. 

Karak je původní česká veleúspěšná hra s více než 100 000 prodanými kusy jen u nás. Je určená pro 2–5 hráčů od 7 let (ale s pomocí ji zvládají i menší děti), jedna hra zabere zhruba 45 minut. Jde o podzemní zabijačku – putujete podzemím, hledáte poklady, bojujete s příšerami a nakonec musíte zabít draka. Kdo po jeho skonu vlastní nejvíce truhel s poklady, vyhrává. 

 

Rozehraný Karak na stole

Karaku se říká dětský dračák (Dračí doupě). A matkám, které jsou nuceny se svými ratolestmi hrát Karak stále dokola, se zase přezdívá karakmatky (více slangu najdete v našem deskoherním slovníčku)

Na fotkách se nám hra nezdála nijak zajímavá – jen pár destiček s chodbami a nic víc. Fotogenická hra to moc není.

Karak – všude samé chodby

 

Jenže když si Karak zahrajete, zjistíte, že ta pravá legrace se odehrává při samotné hře. Nerdi, geekové a hardcore hráči Karakem opovrhují a dokolečka se v deskoherních skupinách ptají tisíců lidí, proč si hru pořídili a co je na ní baví. Odpověď je prostá – pro začínající hráče nebo děti je to boží hra. Jednoduchá, ale přitom dobrodružná. S příběhem, který děti oslovuje. 

Navíc hru snadno vysvětlí i svým vrstevníkům, kteří k nám domů chodí „na Karak“. A často baví i nás dospěláky, což se o každé dětmi oblíbené hře zdaleka říct nedá. 

 

Obludy a to, co můžete po souboji s nimi získat

Velkou roli sice hraje náhoda, ale i přesto je hra zábavná – pořád se v ní něco děje, v podzemních katakombách zůstávají příšery, které dosud nikdo neporazil, občas se někde volně povalují i poklady, které už hráči neměli kam dát (na deskách hráčů je přesně dané, co se kam smí dát, a kromě truhlic, kterých může být neomezeně, si na ně můžete položit jen dvě zbraně, jeden klíč a tři kouzla).

Desky hráčů s omezeným počtem předmětů

 

Otáčením kartiček s chodbami a tajuplnými místnostmi dál objevujete podzemí a bojujete s dalšími nestvůrami v podobě krys, pavouků, zombie nebo draků. Vylepšujete si arzenál zbraní a zvyšujete svou bojovou sílu. A hlavně – sbíráte truhlice a pomoci klíčů je otevíráte, abyste jich na samém konci, až někdo porazí draka, měli co nejvíc.

A to je ve zkratce všechno.

Karak a jeho rozšíření

 

Přečtěte si, co už jsme o Karaku napsali:

Na hře nás baví to, že je česká a že k ní vznikla docela zajímavá nabídka doplňků a rozšíření. Tak třeba – k základu se dají koupit nádherné 3D figurky všech postav. Z těch jsou děti naprosto nadšené. Navíc existuje i karetní verze hry na cesty, rozšíření Karak Regent nebo rozšíření se třemi novými postavami.

Natočili jsme taky pár videí, abyste atmosféru hry nasáli. Můžete se v nich třeba mrknout na to, co všechno se dá ke Karaku pořídit, jaký jsme si sepsali tahák k základní hře i postavám a v čem to pak všechno nejlíp drží

Adélka drží jednu z 3D postav z Karaku

 

Naše hodnocení
Pokud moc moderních deskovek z tohoto století nehrajete, Karaku se rozhodně nemusíte bát. Je to fakt tutovka u menších dětí, ale baví třeba i desetileté. A neurazí ani nás rodiče. S klidným svědomím můžeme říct, že je to rodinná masthevka, hra, kterou musíte mít. Monopoly, Dostihy a sázky nebo člobrda strčí hravě do kapsy.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení