Cirkus (Scout)

CZ návod Bestseller
510 Kč
Skladem
Můžeme doručit do:
31.5.2024

Cirkus japonského vydavatelství Oink games je určen pro 2–5 hráčů od 9 let a zabere zhruba 20 minut. V maličké kapesní hře bojujete všichni proti sobě coby principálové cirkusů, kteří se předhání v tom, kdo divákům předvede nejúchvatnější cirkusovou show (vyloží nejlepší karty). Jenže vám chybí lidi, a tak je musíte zlanařit od konkurence (získávat karty soupeře). Nabrat lidi, připravit show a ohromit diváky – to je, oč tu běží.

Hra se v originálu jmenuje Scout, což je něco jako lovec talentů, ale protože se to spojení u nás kromě hokeje skoro nepoužívá, říkáme hře prostě Cirkus.

A pozor! Cirkus patří podle kritiků k nejlepším deskovkám na světě – loni byl nominovaný na Spiel des Jahres (deskohern Oskar) jako jedna z top 3 her. A to už je fakt něco.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Hra se v angličtině jmenuje Scout, což by se dalo přeložit jako lovec talentů, my jí ale říkáme jednoduše Cirkus. Protože skauty jako profesi – kromě těch hokejových – u nás v podstatě neznáme.

  • pro 2–5 hráčů od 9 let (pozor, pro dva je hra trochu jiná, nás baví spíše ve více lidech)
  • zabere zhruba 20 minut
  • maličká kapesní karetní hra s typicky japonským minimalismem
  • vydalo ji v roce 2021 japonské vydavatelství Oink Games
  • my ji sem dovážíme v tzv. pololokalizaci, což znamená, že k jazykově nezávislé hře (na komponentech není nic napsáno) přikládáme tištěný český návod (drží ho prďácká křížová gumička, kterou od nás dostanete jako dárek)
  • herní design: Kei Kajino 
  • grafika: Rie Komatsuzaki, Jun Sasaki (spoluautor Ponorky a Startupů)
  • hodnocení na webu deskoholiků BoardGameGeek – 7,8 (nejlépe hodnocená hra ze všech her od Oink Games, které nabízíme)
  • Cirkus byl nominovaný na cenu kritiků v nejprestižnější deskoherní soutěži světa (něco jako filmoví Oskaři) – Spiel des Jahres 2022 mezi TOP 3 hry z celého světa, a to je fakt něco. O to raději jsme, že ho do ČR přinášíme s českými pravidly. 

Snímek obrazovky 2022-09-04 v 9.39.18

 

Nábor umělců do cirkusové show

Jste řediteli cirkusu a soupeříte s ostatními principály. Nejúspěšnější cirkus bude mít ten, kdo se svým uměleckým souborem připraví nejkrásnější představení (vyloží nejlepší karty). Jenže vám chybí lidi, a tak je musíte zlanařit od konkurence (získávat karty soupeře). Nabrat lidi, připravit show a ohromit diváky – to je, oč tu běží (cestou k vítězství je tedy získat karty soupeře a vykládat nejsilnější sady karet).

A protože jedno video je lepší než tisíc slov, natočili jsme i podrobný videonávod

Vychytávky z 3D tisku

U hry nám chybělo pár drobností, tak jsme si je nechali vyrobit 3D tiskem v Myším doupěti. V krabičce tak od nás dostanete navíc dva žetony – šapitó a slona. Šapitó slouží k označení majitele aktivní sady (při vyložení velké sady jsme po pár tazích často zapomínali, komu se má platit), slon je na zakrytí jednoho ze dvou čísel na kartě, pokud je coby aktivní sada na stole vyložena jen jedna jediná karta (aby bylo jasné, které ze dvou čísel na kartě platí, to neplatné se zakryje).

Ke hře navíc nabízíme ke koupi i speciální držák karet v barvách hry, do kterého se vám zaručeně vše vejde. Normálně držáky už dávno nepoužíváme, ale u Cirkusu je karet hodně a náš 9letý syn je neudržel. 

K Cirkusu si u nás můžete koupit taky tzv. insert, tedy vložku či pořadač do hry. Jednak to pak v krabičce líp vypadá a je tam pořádek, druhak je příprava i úklid hry rychlejší. Všechny 3D tištěné komponenty nám tiskne na tiskové farmě česká firma Myší doupě. Jak to s insertem vypadá, můžete skouknout v našem videu:

 

RECENZE, VIDEA A TAK:

Říše her

Pravidla hezky vysvětluje a herní zážitky sdílí Planeta her

O Cirkusu vyšla recenze na Říši her, můžete mrknout, co na hru říkají a jaká jí dali ocenění. 

Vydali taky recenzi na insert do her Startupy a Cirkus.

Youtuber Pod víkem se mrkl pod víko Cirkusu (Scout).

Deskofobie

Znáte Petra z Deskofobie? Známý český odborník na deskovky, točí o nich videa a to i živě. V jedné ze svých pondělních ranních káv chválil hru Cirkus (Scout) na TC 34:44 - 38:38. 

2_1

 
Planeta her
 
Planeta her je jeden z našich nejoblíbenějších deskoherních obchodů. Mají kamenný krám v Brně, ale fungují i online. Provozují ho kluci z herního vydavatelství Rex hry. Planeťáci na svém Youtubovém kanálu Planeta her v novinkách roku 2022 představili i pár našich kousků. A moc si vážíme jejich pochvalných slov.

Mrkněte se na video v čase 08:24 – 12:16: Startupy, Cirkus, Ponorka, Turboprší, Retrohraní

1

3 edice hry

Cirkus vyšel ve třech různých edicích. Poprvé v roce 2019, pak v redesignované verzi z roku 2021 a potřetí ve znovurevidované verzi v roce 2022. Natočili jsme video a srovnali všechny tři verze.