Zboduj město: hra měsíce

Za tuhle hru dáme ruce do ohně – ze za to stojí a že se bude líbit široké hráčské základně. Je to karetka (karetní hra) od stejného studia jako populární Zbodni salát (což je znát na vizuálu hry a cítit i z názvu hry). Mechanicky a strategicky je ale o dost vymakanější – v tom se podobá spíše hře Marvel Splendor, kterou u nás doma milujeme. Hlavně dcera Bertička ji před pár lety hrávala neustále – s námi i se svými kámoškami.

 

Zboduj město funguje bezvadně, je to svižná hra, která vás při každém tahu odměňuje, díky vymakaným mechanismům se hra neustále proměňuje pod rukama. Přitom ji zvládnou i šikovnější hráči začátečníci.

  • Počet hráčů: 1–4 
  • Délka hry: 15–30 minut (spíš 30–45, protože příprava je dlouhá)
  • Věk: 10+

Jak se hra hraje?

Hrajete všichni proti všem. Každý si stavíte své město, a kdo má na konci nejhodnotnější město, vyhrává. Z nabídky 16 karet na tzv. tržišti si v každém tahu vybíráte dvě sousední karty (vodorovně nebo svisle) nebo si vezmete prostě dvě náhodné karty z dobíracího balíčku. Karty jsou oboustranné, na jedné straně jsou zdroje (platidlo), na druhé nejrůznější stavby, které si za ty zdroje kupujete. 

Postupně stavíte město a vyměňujete zdroje za menší stavby a menší stavby pomohou koupit větší stavby atd. Je spousta cest k vítězství a vy máte chuť hrát znovu a znovu a všechny je zkusit. Hmm, a vzniká deskozávislost. 

 

Hra je to tak chytlavá, že jí odpustíte jednu z mála vad – nekonečnou přípravu. Fakt zhruba 8–10 minut hru chystáte (vždyť musíte dát dokupy skoro 90 karet). A sklízíte ji taky docela dlouho. Nijak vám bohužel nepomůže originální insert, který nemá dost fochů na to, aby se karty daly udržovat správné roztříděné. Tak jsme poprosili Myší doupě, aby nadesignovali insert, který přípravu zkrátí a bude v kartách udržovat pořádek. 

Už si ho u nich můžete koupit (je i na 4 promokarty a karty v obalech).

 

Jak se karty třídí? Mají tři úrovně obtížnosti a dobírací balíček se musí poskládat podle návodu tak, že vespod jsou nejtěžší a nejhodnotnější karty, nahoře naopak ty nejlehčí a nejlevnější. Při různém počtu hráčů se ale z různých hromádek vyřazuje různé množství karet. Čtvrtý foch je pak na lamakartu a startovní karty (nemusíte je hledat, máte je hezky po ruce). Pokud nemáte karty roztříděné, budete je před hrou probírat jak Popelka hrách a popel v ošatce od macechy. 

 

Ke hře jsme natočili i hodně obsáhlé video nejen s videonávodem, ale i s celou jednou hrou ve dvou hráčích a s celou jednou sólohrou. Na videu je i zmiňovaný insert. Děkujeme Myšímu doupěti za úžasný insert a Mindoku za recenzní kousek hry i dojasnění pravidel. Za Zboduj město určitě dáváme všechny 4kavčí palce nahoru.