Jak se zorientovat v deskovkách?

Jak se zorientovat v deskovkách a vybrat tu pravou? Za socíku tu bylo jen pár desítek her a všichni měli doma to samé. Dámu, šachy, Dostihy a sázky, Člověče, nezlob se, Kloboučku hop! nebo třeba Lovce pokladů.

Tři jezdci apokalypsy: člobrdo, Monopoly a Dostihy a sázky
Kdo hraje hodně moderních deskovek, ten už se nevrátí k hrám, kde se jen hází kostkou, škodí ostatním a vývoj hry se nedá nijak zvlášť ovlivnit. Trh je už naštěstí plný deskovek, při kterých jde o víc než jen o obyčejnou kostkořachandu nebo mrskačku. Můžete si vybírat z tisíců titulů a desítek herních mechanismů. Kvůli tomu ale nastává opačný problém – her pro malé i velké je zkrátka tolik, že není vůbec jednoduché se mezi nimi zorientovat. A tak mnozí raději sáhnou po starých hrách, které znají z dětství. Jenže ty jsou už opravdu zastaralé a navozují dojem, že deskovky nejsou nic extra. Ale tak to není!

Proto jsme vánoční díl 4letteru věnovali tomu, jak si správně vybrat hru a užít si hraní. Deskovky dokážou bavit celou rodinu, odvést děti od tabletů a počítačů a vykouzlit společně strávený čas. Jak tedy vybírat, aby se to povedlo?

 

S orientací v deskovkách jsme vám pomáhali v našem 4letteru - newsletteru o hrách a hraní (12/2020), celý díl si můžete přečíst tady.

 

Pár základních tipů
Tady je pár tipů, které možná nevyužijete hned, protože je nouzový stav, ale doba rozvolňování přijde a možností zase přibude:

 • sledujte někoho, koho baví podobné hry jako vás a píše o nich
 • sledujte kanály s deskoherními videi
 • sledujte on-line komunity deskohráčů
 • zajděte si na offline deskoherní akce
 • navštivte deskoherní kluby
 • objevte deskoherní obchody nebo kavárny, kde se dají hry půjčit a na místě zahrát a otestovat
 • nechte si poradit od vášnivých deskohráčů mezi vašimi přáteli, rádi vám pár oblíbených her ukážou a společně je můžete vyzkoušet

Jinak volí hry svobodný třicátník s partou veselých kamarádů, kteří chtějí odjet na víkend na chatu a hrát od večera do rána, jinak bezdětný pár padesátníků, kteří si chtějí večer užít trochu legrace, a úplně jiná kritéria mají rodiny s dětmi. Nám se nejvíc osvědčilo udělat si dopředu na internetu průzkum a pak jít vytipované hry omrknout.

Kde nakupovat hry
Kamenné obchody nejsou špatná volba, ale stejně jako v e-shopech vás může množství her od podlahy až ke stropu paralyzovat. Navíc ve velkých hračkářstvích personál často neumí poradit a o herních speciálkách zase většina smrtelníků nemá ani tucha. Přitom právě tam většinou najdete deskobijce, kteří rádi a dobře poradí:

Praha

České Budějovice

 • Labyrint

Plzeň

 • Kavenu

Kladno

 • Herní prostor

Pardubice

 • Domov her www.domovher.cz

Brno

 • Planeta her, www.planetaher.cz

Ostrava

Bratislava

Základní kritéria výběru
Lidé často volí podle žánru – někoho baví fantasy, jiného sci-fi, western, hlavolamy, děti milují zvířátka, holčičky princezny a čarodějnice, kluci zas vlaky, auta nebo roboty. U dětí je téma zvlášť důležité. My už dnes klademe mnohem větší důraz na herní mechanismus, návod a zpracování hry. Přeci jen sami hry vyrábíme a máme lehkou profesionální úchylku.

A není to málo, Antone Pavloviči?
Počet hráčů je naproti tomu jednoznačné kritérium a pomůže vám správně se nasměrovat. Pokud máte jako my dvě děti, budete vybírat hry pro 4 hráče. Skvělé je, že k řadě parádních her existují rozšíření pro sólo hru, duelové modely pro dva nebo rozšíření třeba pro pátého a šestého hráče. Jsme deskovkářská velmoc, a i když jsme malá zemička, deskovek se sem dováží dost, protože je nakupujeme a hrajeme jako diví. Je z čeho vybírat.

Děsí nás kilometrové návody a kufry složitých komponentů. Obtížnost hry je také důležitým kritériem výběru. Moc těžká hra vás znechutí, lehká unudí. Ani v jednom případě nepocítíte radost z parádní moderní deskovky, jakých je na trhu hromada. Osobně volíme rodinné, lehčí hry, které si klidně zahrajeme i mezi dospělými. Inspiraci sosáme hlavně ve fejsbůkové skupině Deskovky tři bratři, která má už přes 17 tisíc členů. Ale pozor, jedna dvě tam můžete chytnout deskovirus a kupovat jednu hru za druhou. Jako my…

Hra jako dárek
Když vybíráte hru jako dárek, je nejlepší zjistit, jaké hry daná rodina hraje. Když se nechcete ptát, ale víte, že si občas zahrají, je dobrá volba sáhnout po něčem novém, co pravděpodobně ještě vaši blízcí nemají. Rok výroby na krabici s hrou často nenajdete, my je hledáme na www.zatrolenehry.cz. A ročníky najdete i v našich tabulkách níže. Podle nás je to totiž super pomocník nejen při výběru dobrého vína.

Když budete brouzdat na netu, setkáte se s mnoha různými kategoriemi a rozřazením her. Abyste netápali, nabízíme vysvětlení nejzákladnějších pojmů. Každý obchod si řadí hry do kategorií po svém, žádný univerzální přístup neexistuje.

Typy her
Podle toho, pro koho jsou:

 • párty hry: může být pro dospělé i pro děti nebo celé rodiny, bývají nenáročné, svižné a zábavné (Bang, Activity, Dixit, Koncept, Time’s Up, Krycí jména, Párty hra Čeština 2.0 - tu můžete koupit u nás)
 • rodinné hry: patří sem i párty hry, ale primárně jsou určeny pro rodiny s dětmi od cca 8 let, opět jde o kratší, nenáročné a veselé kousky (Jedním slovem. taky můžete pořídit u nás)
 • dvojkovky: hry vyloženě dělané pro dva hráče
 • sólovky: hry pro jednoho hráče

8A21838F-C798-4E8B-ACB7-4E36E78B7475

Podle namáhavosti:

 • strategické hry: roli hraje taktika, strategie, plánování, počítání
 • smartky (smart games): hlavolamy
 • postřehovky (speed games): hlavní roli hraje postřeh (Dobble, Švábí salát, Duch)
 • paměťovky (memory games): kdo má nejlepší paměť, vyhrává (pexeso, Příšerky ze skříně)
 • šikovnostní (dexterity games): cvrnkání, tahání za provázek, balancování balančních kamenů atd. (blechy, mikádo, jenga, Zvířecí pyramida, Šplouch, Kuličník)
 • znalostní (quiz games): kvízy (Česko, Země, Fauna, Timeline)
 • únikovky: jako v únikových hrách se snažíte odněkud uniknout, i když jen s pomocí balíčku karet nebo na hrací desce

Podle vzájemného vztahu hráčů:

 • skryté role (hidden roles): utajené role a cíle (Bang, Sabotér)
 • škodicí hry (take that): útočné hry, kde se snažíte škodit protihráčům, nebo je škodicí prvek součástí hry (Sedm draků, Výbušná koťátka, Monopoly, Dostihy a sázky, Člověče, nezlob se!)
 • kooperativky: hry, kdy nehrajete jeden proti druhému, ale spolu proti hře, buď všichni vyhrají, nebo všichni prohrají (Záchranáři, Zombie Kidz, Pandemic, Krycí jména)
 • semikooperativky: hráči stojí proti sobě, ale někdy se musí spojit
 • jeden proti všem (all-vs-1): jeden je lump a ostatní mu jdou po krku (Fantom staré Prahy)
 • týmové hry: hráči stojí proti sobě v týmech (Krycí jména)

Podle mechanismu hry:

 • abstraktní hry/abstraktky: zcela postrádají téma, jde jen o herní mechanismus, hry lahodí smyslům, je zde minimální podíl náhody, v naší rodině patří k nejoblíbenějším (šachy, dáma, Patchwork, Nova Luna, Azul, Sagrada, Noctilluca)
 • euro/eurohry/eurovky: nejde o téma, ale o jednodušší mechanismus kratší hry bez podílu náhody (za chyby si hráč může sám, nerozhoduje za něj například hod kostkou); hraje se určitý počet kol, v průběhu hry nikdo nevypadává a vyhrává ten, kdo má na konci nejvíc bodů; euro se tomuto typu her říká proto, že se hrají hlavně v Evropě, většinou pocházejí z Německa, které v deskovkářském světě hraje prim (Na křídlech, Agricola, Puerto Rico, Terra Mystica, Caverna)
 • euro light: lehčí varianta eurovek určená většinou pro rodinné hraní, další naše oblíbená kategorie her (Carcassonne, Osadníci z Katanu, Ticket To Ride, Alhambra)
 • ameritrash: pochází z USA, nejdůležitější je v nich atmosféra a příběh, nikoliv mechanismus hry; hry i návody jsou delší, je zde velký podíl náhody, hráči vypadávají i během hry a navzájem se ovlivňují, tyto hry často vznikají na motivy filmu, seriálu nebo knihy a jsou už většinou těžší a určené pro zkušenější hráče; dají se mezi ně možná počítat Monopoly, které ale právě kvůli délce hraní a vlastně i kvůli mechanismu hry v podstatě nehrajeme (Monopoly, Cosmic Encounter, Chaos In The Old World, Talisman, Dune)
 • push your luck (zkus své štěstí): jde jen o náhodu a kousek štěstí (Port Royal, Čarodějky, Kvedlalové z Kvedlinburku)
 • deck-building (karetní budování): balíček karet či hracích kartiček, které skládáte dohromady, zvyšujete hodnotu různými kombinacemi a tak (Bang, Catan, Port Royal, Medvěd Wrr, Splendor Marvel, Splendor), též deka

Mnohé mechanismy se prolínají, ale uvádíme jich tu schválně co nejvíc, abyste vždycky věděli, o co jde, když na něco z toho narazíte. Taky se v tom občas nevyznáme, takže si to ujasňujeme i sami pro sebe. Obecně platí, že se s většinou těchto názvů potkáte jen ve specializovaných obchodech a komunitách vášnivých hráčů.

 

 

 

4letter logo 1

4LETTER - NEWSLETTER PRO VŠECHNY, KTEŘÍ SI RÁDI HRAJÍ

Značku 4 Kavky jsme založili, protože si rádi hrajeme. Teď se s vámi chceme podělit o to, co ve světě her objevujeme. A tak jsme vytvořili 4letter – newsletter o hrách a hraní. Je určený pro všechny, kteří se stejně jako my občas pustí do nějaké té deskovky i jiných her. Nejsme herní ufoni a nebudeme na vás machrovat, kolik toho víme a známe. Sami patříme mezi občasné hráče, kteří s nadšením prozkoumávají (nejen) deskoherní svět krok za krokem. Budeme rádi, když se k nám přidáte. Pokud nechcete přijít o pravidelnou měsíční dávku herní inspirace, zajímavých tipů i pohledu za oponu při rozhovorech s lidmi, kteří vědí o hrách první poslední, přihlaste se. Nesnšíme spam a nejsme pitomci, váš e-mail u nás proto bude jako v bavlnce. 

5 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT K NAŠEMU NEWSLETTERU

 1. Je zadarmo a odhlásit se můžete kdykoliv.
 2. Pomůže vám zorientovat se v hromadě nejrůznějších her.
 3. Nečekejte spam, hloupé marketingové nabídky ani uřvaného alzáka, jen čtení o hrách.
 4. Posíláme vždy pouze to, co bychom chtěli sami číst.
 5. Pokud si rádi hrajete, bude vás bavit.