Deskohraní - jak to vypadá na největší deskoherní akci u nás

Deskohraní_Alice a Anička

Deskohraní je týdenní pražský festival plný deskových her, turnajů v nich i hraní jen tak. Letos byl už 22. ročník. Od 14. do 22. října jste denně mohli strávit celý den s deskovými hrami v krásných prostorách Národní knihovny nedaleko Karlova mostu - v rozsáhlém barokním komplexu Klementina. Sem se festival přesunul poprvé a snad tu i zakotví. Mělo to tu své kouzlo. Za 4 Kavky se tam byla podívat Alice a vyrazila s kamarádkou Aničkou z Myšího doupěte. To už je zkušená deskoherní harcovnice, která se za života účastnila mnoha akcí či dekosherních turnajů. Holky si během neděle zahrály 12 her, něco pokoupily, spoustu toho nafotily. 

Nedávno jsme byli na největším deskoherním veletrhu světa v německém Essenu. SPIEL Essen 23 byl spektakulární a můžete si o něm počíst v našem článku. Normálně na deskoherní akce vůbec nechodíme, ale tohle jsme museli vidět. A pak jsme si řekli, že zkusíme to nej, co se koná tady u nás v české kotlině. A tak jsme vyrazili na Deskohraní. 

Olympiáda duševních sportů

Deskohraní bylo poprvé v roce 2001 a navázalo na myšlenku uspořádat Olympiádu duševních sportů (Mind Sports Olympiad). Inspirací byl Londýn, kde taková klání probíhala už od roku 1997 (obrovská setkání hráčů deskových her a sportovců mysli).  

Deskohraní

Už příchod na festival se nám líbil. Průchod bránou s pohledem přes rameno na Karlův most, to se neochodí. Pak pár kroků dvorem Klementina a už jsme po levé ruce viděly vchod na Deskohraní. Vstup za pouhou dvacku, šatna zdarma, všude spousta ochotných lidí z organizace akce, kteří vás vždy nasměrovali, poradili. Měli svá vlastní trička a třeba hermany jste poznali tak, že měli tohle své pojmenování napsané na zádech. Herman je člověk, kterých na akcích pomáhá vysvětlit hry. Pokud jste to slovo neznali a chcete být v obraze, sledujte náš deskoherní slangový slovníček. Máme v něm už skoro 400 slov. 

Snímek obrazovky 2023-10-23 v 7.31.41

Green and White Minimalist Nature Travel Vlog Youtube Thumbnail-4

Anička dobře vymyslela, že vyrazíme hned ráno, abychom měly stůl a nějakého hermana na prvních pár her. U vchodu jsme si za pade koupili deskoherní menu, ve kterém jsme si zakroužkovaly vše, co bychom si tu chtěly zahrát. MENU vypadalo jako jídelní lístek v restauraci a na čepu nabízel hromadu deskovek, které se tu daly půjčit. Značení jako na semaforu pak informovalo, s čím vám tu někdo pomůže a co budete muset rozhýbat sami. My šli po žluté turistické. Žlutou byly označený hry, se kterými by nám vždy měl dokázat nějaký herman pomoci.

Green and White Minimalist Nature Travel Vlog Youtube Thumbnail-5

Začali jsme u stánku vydavatelství Mindok, kde nám ochotná mindokwoman Lucie Mašková (Deskovky s Lucikem) věnovala dvě hodiny a zahrála si s námi 3 mindočí minihry Guláš, Řekni to květinou a Kostnici Sedlec. Guláš si pak Alice a Anička koupily obě, Alice i zbylé kapesní záležitosti. Pak jsme si s Lucikem zahrály Papírové moře a to byla teda láska na první zahrání. Takže znovu na nákup a to pěkně i se super rozšiřkem, které na festivalu bylo za pouhou korunu. Ceny tu vůbec byly dole. Což je tu prý každý rok. Taky tu byly deskovky v bazaru a tak. Z Mindokher jsme si s Lucikem ještě zahrály Bezva fotku a pak už samy Toulavé věže. Alice je umí, tak je Aničku naučila. Po dvou hodinách jsme měly na deskoherním tachometru 6 her. To jednoho unaví, vyrazily jsme na svačinku do místního sympatického bufáče a pak šly zase hrát. 

Dopoledne zahráno:

 1. Guláš (naučila nás Lucka z Mindoku)
 2. Řekni to květinou (naučila nás Lucka z Mindoku)
 3. Kostnice Sedlec (naučila nás Lucka z Mindoku)
 4. Papírové moře (naučila nás Lucka z Mindoku)
 5. Bezva fotka (naučila nás Lucka z Mindoku)
 6. Toulavé věže (Alice umí, učila Aničku)

1_7

Deskohraní_nákup

Po svačině jsme vyrazily okouknout zbytek prostorů- Lidí tu bylo jak much, ale nějaký ten volný stůl se vždycky našel. Ve srovnání s Essenem to tu byla pohádka. Žádná obří tlačenice, žádné nekonečné fronty na všechno. Ale lidí tu tedy bylo dost. Sobota tu prý byla ještě ostřejší, nejvíc lidí za celý týden. My přišly v neděli, poslední den festivalu. Za odpolko jsme si zahrály dalších 6 her. Buď celé nebo tak velkou část, abychom věděly, o čem hra je a zda si ji chceme pořídit nebo ne. Alice třeba zjistila i to, které hry z domácí sbírky prodá, protože jsou nad její síly nebo ji nebaví.

Odpolko jsme si zahrály:

 1. Machi Koro (naučil nás herman Vojta) 
 2. The Game (Alice umí, naučila Aničku)
 3. Psí parťáci (Alice umí, naučila Aničku)
 4. Via Magica (Anička umí, naučila Alici) 
 5. Taco kočka koza sýr pizza (Alice umí, naučila Aničku)
 6. Ostrov koček (naučil nás herman Karel) 

4_4

3_3

V modrém super tričku s kosatkou a velrybou (BTW je to tričko od Oink Games z Essenu) je Pavel Prachař zvaný Pogo (z Mindoku). 

2_6 

 To je hlavní organizátor akce Jakub Těšínský. Víc o něm se dovíte v prima rozhovoru od Tlama Games. 

Tak. Report z našeho prvního 4Kavčího Deskohraní končí. Tady jsme určitě nebyli naposledy. Na to, že jsme dřív na žádné deskoherní akce nechodili, se nám to docela slušně rozjíždí. Ale je super si vyzkoušet tolik her, okouknout české novinky a i si moci zahrát z ludotéky starší kousky. Leccos nám doma v Kallaxu chytalo prach a teď to vytáhneme a už budeme vědět, jak to hrát. Třeba Machi Koro Alice z nějakého záhadného důvodu z psaného návodu nepochopila a přitom je to tak jednoduchá hra. Naopak Ostrov koček je nad její síly a půjde z domu. To bude dost volného místa na něco, co si opravdu můžeme u nás doma zahrát. No a hlavně to byl moc hezký deskoherní den. Díky Aničko za skvělou společnost a za rok zase razíme!