Na čem teď děláme: Flotsam Fight a Quickity Pickity

Nezahálíme, celé léto chystáme pár nových pololokalizací a testovali jsme už i prototyp nové české hry od Honzy Vodičky. Dost nás baví a je u ní sranda. Ale kolem téhle novinky zatím necháme závoj tajemství. Co odtajnit můžeme, jsou chystané pololokalizace, tedy počeštěné zahraniční hry, ke kterým připravujeme kvalitní český návod (a videonávod, že ano). Od japonských Oink Games jsme měli v plánu zhruba v září poslat do světa tři kousky – Quickity Pickity, Flotsam Fight a Town 66. 

Tyhle novinky jsme chystali na letošní září – nakonec klapnou jen dvě hry

Začali jsme tou posledně jmenovanou a už jsme měli těsně před tištěním návodů a objednávkou prvních kousků her do našeho e-shopu. Jenže… V půlce srpna jsme se od Oinků dozvěděli, že hra už není a nebude, a že ji v říjnu vystřídá Town 77. Takže zpátky na stromy, dvouměsíční práce přišla vniveč a budeme to vše dělat znovu. A že to není sranda, dokazuje i seznam kroků od začátku do konce k vytištěnému českému návodu. 

Trvá nám to tak 2 měsíce vše připravit. Pro zajímavost jsme doplnili PLATBU tam, kde to prostě nemůžeme udělat sami na koleni a zadarmo. Jsme rádi, že alespoň videa si děláme sami, protože to bychom se taky nedoplatili. Jedno video se dělá klidně i týden dva... 1 minuta videa je obvykle 1 hodina práce. Tak si to zkuste spočítat třeba při kreativní hodinovce kolem tisícovky (a za tu by vám video nikdo netočil a nestříhal). A že mít slušné nahrávací studio ve svém obýváku, taky něco stojí, o tom psala Alice na svém osobním blogu.

 1. překladatel musí hru přeložit (PLATBA)
 2. Alice nafotí na mobil všechny fotky, které budou potřeba do návodu (každá další Oinkovka už bude i s obrázky v CZ návodu tak jako Hmyzáci)
 3. fotografka pak vše dle podkladů nafotí na bílém pozadí (PLATBA)
 4. Alice napíše návod
 5. grafik ho pak láme (PLATBA)
 6. my vše kontrolujeme a grafik opraví případné nedorazy (PLATBA)
 7. pak jde hra ke korektorce (PLATBA)
 8. případně opravy jdou zas grafikovi, my vše kontrolujeme (PLATBA)
 9. tisk návodů (PLATBA)
 10. focení návodů a hry (PLATBA)
 11. Alice napíše scénář k videonávodu + natočí videonávod + ustříhá videonávod + hodí ho na náš You Tube kanál 
 12. v eshopu musíme vyrobit komplet nový produkt se všemi popisky, fotkami…
 13. nákup her od Oink Games (PLATBA)
 14. kompletace her s CZ návody a gumičkami u nás doma
 15. závoz hotových her do našeho skladu
 16. tam vše zafólijují, aby se návody neponičily, a naskladní (PLATBA)
 17. start prodeje a začne bambilion marketingových kroků, aby se hře dařilo a lidi ji kupovali a to by bylo na další a mnohem delší seznam

Celý ten proces zabere zhruba 2 měsíce. A to mluvíme o hře, kterou už jsme pořádně protestovali a rozhodli s ji počeštit a prodávat. Takže se snažíme sehnat produkční kousky s několikaměsíčním předstihem před začátkem prodeje hry v Evropě, abychom nic nezaspali. Už teď máme na cestě některé kousky, které budou v Evropě představeny v říjnu. I tak to bude kalup, abychom celý proces do října stihli. Jak jsme chystali návod k Hmyzákům (Hive) do kapsy, o tom si můžete počíst tu

4letter_srpen23_10_1

Ale na co se těšit můžete? Třeba na Quickity Pickity – postřehovou hru se zběsile rychlým sbíráním sad ovoce. Všichni hráči v ní sbírají žetony najednou z jedné společné nabídky. Jednou rukou otáčí jeden žeton za druhým, vybrané si dávají k sobě a vykládají sady (co si vezmete k sobě, to si už musíte nechat). V sadě musí být ovoce stejné barvy nebo stejného tvaru, každopádně musí mít vždy stejný výraz obličeje (smajlíka nebo smutníka). Jakmile se otočí třetí žeton škodolibé opice, hra končí a podle úkolové karty tržiště se ohodnotí získané sady. Kdo má nejvíc bodů (prodal na tržišti ovoce za největší sumu), vyhraje kartu tržiště. Kdo jako první získá tři, vyhrál celou hru. Karet tržiště je celá řada, takže každá hra je jiná. Moc nás tahle hra baví. 

Chystaná pololokalizace Quickity Pickity

 

A Flotsam Fight? To je námořnický příběh. Coby lovci pokladů jedete na společné lodi, každý máte hromadu pokladů (karet), jenže přijde bouře, loď jde ke dnu a vaším úkolem je zachránit co nejvíc pokladů přesunem na záchranné čluny. Těch v hlavní části hry smíte obsadit vždy jen tolik, kolik je ve hře hráčů. 

Na každém člunu se musí karty pokládat vzestupně, tedy číslo na nové kartě musí být vyšší než číslo na kartě předešlé. Na kartách jsou jednak hlavní čísla s hodnotou pokladu, jednak boční doplňková čísla, která určují, na jaké čluny se karta může položit. Hlavní čísla jsou od 1 do 100, takže položíte-li do člunu hned třeba číslo 90, ostatním ho zablokujete. Trochu nám to připomíná kooperativní hru The Game nebo The Mind, ale tady hrají všichni proti všem. Cíl? Zbavit se jako první všech karet a zachránit své poklady. 

Připravovaná pololokalizace hry Flotsam Fight