Fillery - výplňové svižné hry

START: přes 30 fillerů (postupně budeme přidávat další)

Naše nejoblíbenější hry jsou ty, které nejsou těžké, nejsou dlouhé a pobaví všechny generace. Krátkým, lehkým hrám se ve světě deskovek říká FILLER, z anglického TO FILL = naplnit, vyplnit. Mají to být hry, kterými vyplníte volný čas mezi většmi hrami. Většinou i malé vzrůstem, takže takové kapesní hry. Nebo BATOHOVKY.

Nevím jak vy, my se ale často k velkým hrám vůbec nedostaneme. Nepotřebujem je hrát. Nechceme tomu věnovat ten čas, energii a mozkové závity. Většinou nám stačí třeba klidně tři čtyři malé hry v řadě a jsme spokojení. A které fillery máme doma a nejraději hrajeme? Seznam budeme postupně doplňovat, protože FILLER ist FILLER a kupujeme stále další. 

IMG-7458 

Naše oblíbené malé hry podle abecedy:

 1. Bananagrams
 2. Blafuj
 3. Bobří banda
 4. Bobří klan
 5. Bomba
 6. Cézarky
 7. Deep Sea Adventure
 8. Diamoniak
 9. Duch
 10. Duchová v koupelně
 11. Dobble
 12. Dodelido
 13. Hippo
 14. Heckmeck 
 15. Kanastovky
 16. Karty mrtvého muže
 17. Kombo Afrika
 18. Lama
 19. Mikro makro
 20. Milostný dopis
 21. Piou Piou
 22. Piratatak
 23. Pirátské kostky
 24. Port Royal
 25. Prší karty
 26. Rummikub
 27. Similo
 28. Spící královny
 29. Sushi go!
 30. Švábí salát
 31. Taco kočka koza sýr pizza
 32. Tarantule tango
 33. The Game
 34. Turboprší
 35. Tůry můry
 36. Ubongo
 37. UNO
 38. Vyprávěcí kostky
 39. Zbodni salát
 40. Žralovci
 41. 6.bere

Určitě budou hodně přiv´bývat, takže je budeme postupně doplňovat. Tipů na prima fillery není nikdy dost a mnoho rodin s dětmi jim dává přednost stejně jako my. A jsou to většinou hry, které můžete klidně vzít i na párty s kamarády a neurazíte je. Přes tyhle typy univerzálních zábavných malých her jsou naše srdcovka.  

Bananagrams - v malý taštičce na zip máte hromadu písmenkových hraích kamenů jako ze Scrabble, jen ho hrajete bez hrací desky a každý si staví svou vlastní křížovku.

IMG-3720

Blafuj - to je skvělá minikaretka, u který se zasmějete, je trochu přiblblá, ale na rodinné hraní ji máme moc rádi, vlastně všech 5 her od tohoto německého vydavatele patří mezi naše oblíbené, je to ještě Dodelido, Tarantule tango, Tůry Můry a Švábí salát

unnamed (4)_3 

Bobří banda/Bobří klan - tyhle hry nám ukázala naše logopedka, která je s oblibou hraje ve své ordinaci. Jsou trochu na paměť, trochu záškodnické, velmi oblíbená minihra. Bobří banda je nyní vyprodaná, ale Bobří klan je to samé, jen o trochu těžší - zajímavější. A ten k dostání je. 

IMG-7444

Bomba - to už je léta letoucí klasika klasik. Máte tikající bombu a na kartách si líznete téma. Třeba koupání. Bomba putuje z ruky do ruky a každý musí říct slovo o koupání, na téma koupání, a poslat bombu dál, komu vybuchne v ruce, prohrál. Nebo má tresnnej bod. A hraje se dál. Máme dětskou verzi i verzi pro starší s češtinářskými úkoly jako třeba vymýšlení slov, která začínají na DO. Hra není malá balením, ale my dáváme do pytlíku jen bombu a karty a pak to malá hra je a je vhodná i na cesty. Však si ji letos vzaly malý Kavky na tábor mezi výběrovkou těch nej miniher, co máme doma. 

unnamed (6)_3

Cézarky - naše hrací kostky s 13 různými kostkovými hrami. Na cestách můžete kostky házet do víka od krabičky. K mání v našem e-shopu

IMG-7446

Diamoniak/Piratatak - hry od francouzské značky Djeco, které jsou mechanicky stejné, jen jedna je pro holky (stavíte si barevné zámky, máte tam víly) a druhá pro kluky (stavíte pirátskou loď). Velmi oblíbené hry v mnoha rodinách, i když nám se po čase ohrály a herně známe určitě lepší, kde není takový podíl náhody. Pro prcky to ale byla vděčná hra. Vlastně vděčné hry. U nás se Djeco nepřekládá, ale Diamoniak = Čarodějky a Piratatak je Atak pirátů nebo Útok pirátů. Dlouho jsme si lámalai hlavu s tím, co to je ten Piráťáťák či co:):):)

IMG-7443

Duch/Duchová v koupelně - postřehovka, obsahuje pár dřevěných různobarevných předmětů a hromádku karet, v každém kole se jedna karta otočí a získá ji nejrychlejí hráč, který jako první chytne do ruky správný předmět, který na obrázku není ani tvarem, ani barvou. Pravidla umí vysvětlit i děti dětem. Což je u miniher důležité kritérium. Proto není náhoda, že i Ducha si vzaly děti an tábor mezi svoje topky, které si samy vybraly. 

Dobble, hry s Harrym a vyprávěcí kostky - už klasika, původní klasický Dobble se nám dávno ohrál, ale koupili jsme verzi Harry Potter a stal se z něj hit. Jen se ho děti bojí někam nosit, aby jim ho ostatní děti nezničily:) Musíme se smát, protože v tom vidíme sami sebe, jak se o hry bojíme a pečujeme. No a když jsme u Harryho, tak máme taky UNO, který nás dřív nebavilo a s Harrym nás dost baví, nádherný HP kanastovky a pak i vyprávěcí kostky.

IMG-7452

IMG-7447

Kromě harrypoterrovských máme skvělé velké barevné kostky z Flying tigera a pak z Anglie takové dřevěné se spicálními pravidly a akcelerační červenou kostkou. Všechny kostičky máme v pytlíčku na kostky, protože jich máme fakt už hromadu. Ale děti je vytáhnout kdekoli a začnou hrát a kdokoli kolem se může přidat. Moc vděčná hra a úžasnej výmysl. 

IMG-7084

Hippo - bezva maličká hra do kapsy, jen venku nesmí foukat, jinak se vám minikomponenty rozletí do všech stran, o Hippu víc v našem starším článku.

Heckmeck - boží hra, jedna z našich neoblíbenějších už snad celé měsíce. Sehnali jsme si několik verzí a nakonec dovezli z Německa základ plus jedno rozšíření a prodáváme oba tyto kousky u nás v eshopu s naším vlastním českým podrobným návodem. Hra je tu totiž téměř k nedostání a to je škoda. Psali jsme o základu, o rozšíření deluxe, o tom, jaké druhy Heckmecku a jaká všechna rozšíření existují a natočili jsme podrobná videa s pravidly k oběma verzím.  

Kanastovky - jak se hraje kanasta? Sepsali jsme pravidla

Karty mrtvého muže - natočili jsme video.

Kombo Afrika - maličká krabička, docela hutná hra. Moc hezká věc od slovenskýho autora Nera. Postavíte čtvercový karty do mřížky a měníte za karty v ruce různý zvířátka, každý něco dělá a má nějakou funkci. Více o hře v našem článku.

IMG-7448

Lama - maličká a jednoduchá hra i pro prcky. Něco jako prší, jen trochu jinak. Touhle hrou určitě nic nezkazíte, když si ji zařadítě do repertoáru. 

unnamed (80)_1

Mikro makro město zločinu - je jedna obří mapa, lupa a pátrání po stopách zločinu na černobílé kreslené plachtě rozložené po stole. Krabice není malá, ale vyřešit jeden dva případy zabere jen pár minut.  

Piou Piou - miniaturní lehoučká hra, kterou můžete hrát ospěláci i s tříleťáky. Roztomilá a pochopitelná hra do kapsy. Víc v našem článku a můžete mrknout i na naše video 

Pirátské kostky - naše hitovka posledních týdnů. Skvělá německá minihra, která je ale herně docela plnokrevná. Vydalo ji Albi, ale už nedostikává. Bohužel se v ČR téměř nedá sehnat, ale určitě stojí za to pořídit si ji z rodného německa. Za nás TOPka pro děti i dospělý. Mrkněte na videonávod.  

Port Royal - parádní plnokrevná karetní hra v malý krabičce, pro dospělý i děti zhruba 8+. Pěkná, trochu delší hra, už se u ní přemýšlí a vítězství není zadarmo. Dáváte dokupy posádku na svou loď, se kterou pak vyrážíte na výpravy. Měníte karty, riskujete, ohrožují vás piráty, můžete přijít o všechno. 

Rummikub - vlastně takové žolíky, jen místo karet používáte hrací kameny. My máme XXL verzi, aby se kameny dobře držely, stojánky na ně nepadaly a i moc mladí či moc staří na vše bezvadně viděli. Je to víc hra o trpělivosti a hraje se taky klidně 30 minut. U nás oblíbená hra našeho syna, který Rummikub mastí se svou babičkou. 

Spící královny - TOPka v mnoha rodinách. Jednoduchá roztomilá hra, kterou snadno pochopíte a zvládnou ji hrát i tříleťáci. Přes to neurazí ani dospěláky. Mrkněte na naše video, natočili jsme celou jednu hru a vysvětlili komplet pravidla

Taco kočka koza sýr pizza - to je tď jedna z nejzábavnějších her, kterou hrajeme. Vizuálně se nám příšerně nelíbí, ale herní mechanismus funguje skvěle a fakt se u toho královsky bavíme. Hodně prdlá hra vhodná na párty nebo hraní s dětmi. 

Ubongo - tetris ale 3D, máme velkou verzi, ale vozíváme s sebou malou cestovní verzi, která úplně stačí. Dokonce nás víc baví. Je přímočará a snadno ji každému vysvětlíme. Oblíbená hra, když se sejdou dospěláci a děcka všeho možnýho věku. 

Zbodni salát - chytřejší a už trošku delší hra, jejíž pravidla poberou děcka cca 8+. Moc baví klidně jen dospěláky, ale s dětmi jsme ji jedno léto taky hrávali pořád. Měníte karty zeleniny za jiné tak, abyste vytvořili co nejhodnotnější salát. Navíc máte karty, které určují bonusy za nejrůznější kombinace, takže na to musíte chytře. Ale sousedi vidí, co sbíráte, mohou vám tedy parádně zavařit. Nebo zatopit. 

Žralovci - naše karty, s jediným balíčkem můžete hrát 8 různých her. Teď jsou vyprodané a chystáme refreshovanou verzi, kde spojíme naše Žralovce i naše kostky Cézarky, přidáme spoustu dalších her a nabídneme vám krabičku, ve které bude 45 karetních a skotkových her. Když se t povede, tak na podzim bude venku. 

IMG-7459

TIPY NAVÍC

Pak na cesty rádi bráváme MINI TRAVEL od Djeca. Tam jsou maličkaté hry, které s tužkou děcka dobře zabaví třeba při čekání na vlak či na oběd v nějaké výletní restauraci. 

IMG-7450

 

Fillery, na které se chystáme

IMG-7457