Fillery - výplňové svižné hry

START: přes 30 fillerů (postupně budeme přidávat další)

Naše nejoblíbenější hry jsou ty, které nejsou těžké, nejsou dlouhé a pobaví všechny generace. Krátkým, lehkým hrám se ve světě deskovek říká FILLER, z anglického TO FILL = naplnit, vyplnit. Mají to být hry, kterými vyplníte volný čas mezi většmi hrami. Nevím jak vy, my se ale často k velkým hrám vůbec nedostaneme. Nepotřebujem je hrát. Nechceme tomu věnovat ten čas, energii a mozkové závity. Většinou nám stačí třeba klidně tři čtyři malý hry v řadě a jsme spokojení. A které fillery máme doma a nejraději hrajeme? Seznam budeme postupně doplňovat, protože FILLER ist FILLER a kupujeme furt další. 

IMG-7458 

Naše oblíbené malé hry podle abecedy:

 1. Bananagrams
 2. Blafuj
 3. Bobří banda
 4. Bobří klan
 5. Bomba
 6. Cézarky
 7. Diamoniak
 8. Duch
 9. Duchová v koupelně
 10. Dobble
 11. Dodelido
 12. Hippo
 13. Heckmeck
 14. Kantovky
 15. Kombo Afrika
 16. Lama
 17. Mikro makro
 18. Piou Piou
 19. Piratatak
 20. Pirátské kostky
 21. Port Royal
 22. Prší karty
 23. Rummikub
 24. Spící královny
 25. Švábí salát
 26. Taco kočka koza sýr pizza
 27. Tarantule tango
 28. Tůry můry
 29. Ubongo
 30. UNO
 31. Vyprávěcí kostky
 32. Zbodni salát
 33. Žralovci

Určitě budou hodně přiv´bývat, takže je budeme postupně doplňovat. Tipů na prima fillery není nikdy dost a mnoho rodin s dětmi jim dává přednost stejně jako my. A jsou to většinou hry, které můžete klidně vzít i na párty s kamarády a neurazíte je. Přes tyhle typy univerzálních zábavných malých her jsou naše srdcovka.  

Bananagrams - v malý taštičce na zip máte hromadu písmenkových hraích kamenů jako ze Scrabble, jen ho hrajete bez hrací desky a každý si staví svou vlastní křížovku.

IMG-3720

Blafuj - to je skvělá minikaretka, u který se zasmějete, je trochu přiblblá, ale na rodinné hraní ji máme moc rádi, vlastně všech 5 her od tohoto německého vydavatele patří mezi naše oblíbené, je to ještě Dodelido, Tarantule tango, Tůry Můry a Švábí salát

unnamed (4)_3

Tady je náš videonávod na Švábí salát:

 

Bobří banda/Bobří klan - tyhle hry nám ukázala naše logopedka, která je s oblibou hraje ve své ordinaci. Jsou trochu na paměť, trochu záškodnické, velmi oblíbená minihra. Bobří banda je nyní vyprodaná, ale Bobří klan je to samé, jen o trochu těžší - zajímavější. A ten k dostání je. 

IMG-7444

Bomba - to už je léta letoucí klasika klasik. Máte tikající bombu a na kartách si líznete téma. Třeba koupání. Bomba putuje z ruky do ruky a každý musí říct slovo o koupání, na téma koupání, a poslat bombu dál, komu vybuchne v ruce, prohrál. Nebo má tresnnej bod. A hraje se dál. Máme dětskou verzi i verzi pro starší s češtinářskými úkoly jako třeba vymýšlení slov, která začínají na DO. Hra není malá balením, ale my dáváme do pytlíku jen bombu a karty a pak to malá hra je a je vhodná i na cesty. Však si ji letos vzaly malý Kavky na tábor mezi výběrovkou těch nej miniher, co máme doma. 

unnamed (6)_3

Cézarky - naše hrací kostky s 13 různými kostkovými hrami. Na cestách můžete kostky házet do víka od krabičky. K mání v našem e-shopu: https://www.4kavky.cz/produkty/cezarky/

 

IMG-7446

Diamoniak/Piratatak - hry od francouzské značky Djeco, které jsou mechanicky stejné, jen jedna je pro holky (stavíte si barevné zámky, máte tam víly) a druhá pro kluky (stavíte pirátskou loď). Velmi oblíbené hry v mnoha rodinách, i když nám se po čase ohrály a herně známe určitě lepší, kde není takový podíl náhody. Pro prcky to ale byla vděčná hra. Vlastně vděčné hry. U nás se Djeco nepřekládá, ale Diamoniak = Čarodějky a Piratatak je Atak pirátů nebo Útok pirátů. Dlouho jsme si lámalai hlavu s tím, co to je ten Piráťáťák či co:):):)

IMG-7443

Duch/Duchová v koupelně - postřehovka, obsahuje pár dřevěných různobarevných předmětů a hromádku karet, v každém kole se jedna karta otočí a získá ji nejrychlejí hráč, který jako první chytne do ruky správný předmět, který na obrázku není ani tvarem, ani barvou. Pravidla umí vysvětlit i děti dětem. Což je u miniher důležité kritérium. Proto není náhoda, že i Ducha si vzaly děti an tábor mezi svoje topky, které si samy vybraly. 

Dobble, hry s Harrym a vyprávěcí kostky - už klasika, původní klasický Dobble se nám dávno ohrál, ale koupili jsme verzi Harry Potter a stal se z něj hit. Jen se ho děti bojí někam nosit, aby jim ho ostatní děti nezničily:) Musíme se smát, protože v tom vidíme sami sebe, jak se o hry bojíme a pečujeme. No a když jsme u Harryho, tak máme taky UNO, který nás dřív nebavilo a s Harrym nás dost baví, nádherný HP kanastovky a pak i vyprávěcí kostky.

IMG-7452

IMG-7447

Kromě harrypoterrovských máme skvělé velké barevné kostky z Flying tigera a pak z Anglie takové dřevěné se spicálními pravidly a akcelerační červenou kostkou. Všechny kostičky máme v pytlíčku na kostky, protože jich máme fakt už hromadu. Ale děti je vytáhnout kdekoli a začnou hrát a kdokoli kolem se může přidat. Moc vděčná hra a úžasnej výmysl. 

IMG-7084

Hippo - bezva maličká hra do kapsy, jen venku nesmí foukat, jinak se vám minikomponenty rozletí do všech stran, o Hippu víc v našem starším článku.

Heckmeck - boží hra, jedna z našich neoblíbenějších už snad celý měsíce. Sehnali jsme si několik verzí a nakonec dovezli z Německa základ plus jedno rozšíření a začneme ho prodávat u nás v eshopu s naším vlastním českým podrobným návodem. Hra je tu totiž téměř k nedostání a to je škoda. Psali jsme o základu, o rozšíření deluxe, o tom, jaké druhy Heckmecku a jaká všechna rozšíření existují a natočili jsme i video, co je pod víkem. 

Kombo Afrika - maličká krabička, docela hutná hra. Moc hezká věc od slovenskýho autora Nera. Postavíte čtvercový karty do mřížky a měníte za karty v ruce různý zvířátka, každý něco dělá a má nějakou funkci. Více o hře v našem článku.

IMG-7448

Lama - maličká a jednoduchá hra i pro prcky. Něco jako prší, jen trochu jinak. Touhle hrou určitě nic nezkazíte, když si ji zařadítě do repertoáru. 

unnamed (80)_1

Mikro makro město zločinu - je jedna obří mapa, lupa a pátrání po stopách zločinu na černobílé kreslené plachtě rozložené po stole. Krabice není malá, ale vyřešit jeden dva případy zabere jen pár minut.  

Piou Piou - miniaturní lehoučká hra, kterou můžete hrát ospěláci i s tříleťáky. Roztomilá a pochopitelná hra do kapsy. Víc v našem článku a můžete mrknout i na naše video.  

Pirátské kostky - naše hitovka posledních týdnů. Skvělá německá minihra, která je ale herně docela plnokrevná. Vydalo ji Albi, ale už nedostikává. Bohužel se v ČR téměř nedá sehnat, ale určitě stojí za to pořídit si ji z rodného německa. Za nás TOPka pro děti i dospělý. Mrkněte na ukázku v našem videu. 

Port Royal - parádní plnokrevná karetní hra v malý krabičce, pro dospělý i děti zhruba 8+. Pěkná, trochu delší hra, už se u ní přemýšlí a vítězství není zadarmo. Dáváte dokupy posádku na svou loď, se kterou pak vyrážíte na výpravy. Měníte karty, riskujete, ohrožují vás piráty, můžete přijít o všechno. 

Rummikub - vlastně takové žolíky, jen místo karet používáte hrací kameny. My máme XXL verzi, aby se kameny dobře držely, stojánky na ně nepadaly a i moc mladí či moc staří na vše bezvadně viděli. Je to víc hra o trpělivosti a hraje se taky klidně 30 minut. U nás oblíbená hra našeho syna, který Rummikub mastí se svou babičkou. 

Spící královny - TOPka v mnoha rodinách. Jednoduchá roztomilá hra, kterou snadno pochopíte a zvládnou ji hrát i tříleťáci. Přes to neurazí ani dospěláky. Mrkněte na naše video, natočili jsme celou jednu hru a vysvětlili komplet pravidla. 

Taco kočka koza sýr pizza - to je tď jedna z nejzábavnějších her, kterou hrajeme. Vizuálně se nám příšerně nelíbí, ale herní mechanismus funguje skvěle a fakt se u toho královsky bavíme. Hodně prdlá hra vhodná na párty nebo hraní s dětmi. 

Ubongo - tetris ale 3D, máme velkou verzi, ale vozíváme s sebou malou cestovní verzi, která úplně stačí. Dokonce nás víc baví. Je přímočará a snadno ji každému vysvětlíme. Oblíbená hra, když se sejdou dospěláci a děcka všeho možnýho věku. 

Zbodni salát - chytřejší a už trošku delší hra, jejíž pravidla poberou děcka cca 8+. Moc baví klidně jen dospěláky, ale s dětmi jsme ji jedno léto taky hrávali pořád. Měníte karty zeleniny za jiné tak, abyste vytvořili co nejhodnotnější salát. Navíc máte karty, které určují bonusy za nejrůznější kombinace, takže na to musíte chytře. Ale sousedi vidí, co sbíráte, mohou vám tedy parádně zavařit. Nebo zatopit. 

Žralovci - naše karty, s jediným balíčkem můžete hrát 8 různých her. Teď jsou vyprodané a chystáme refreshovanou verzi, kde spojíme naše Žralovce i naše kostky Cézarky, přidáme spoustu dalších her a nabídneme vám krabičku, ve které bude 45 karetních a skotkových her. Když se t povede, tak na podzim bude venku. 

IMG-7459

TIPY NAVÍC

Pak na cesty rádi bráváme MINI TRAVEL od Djeca. Tam jsou maličkaté hry, které s tužkou děcka dobře zabaví třeba při čekání na vlak či na oběd v nějaké výletní restauraci. 

IMG-7450

 

Fillery, na které se chystáme

IMG-7457