Deskovcon – jaký byl a co jsme si zahráli

Pokud jste jako my někdy před rokem, možná si taky myslíte, že podobné deskoherní akce nejsou pro vás. Všechny CONy nám připomínaly seriál Teorie velkého třesku a společensky nepoužitelné introverty s vysokou inteligencí, kteří mají kamarády jen kolem stolu, na kterém je obří deskovka, kterou nedohrajete do konce týdne. Není to tak. Alice začala vyrážet loni a zjistila, že třeba Deskohraní a teď i Deskovcon jsou moc prima i pro hráče rychlých, jednoduchých, zábavných her. Jen to chce být připraven a správně to vychytat. 

Pár vychytávek od Alice:

  • vyražte minimálně s jednou kamarádkou nebo kamarádem, kteří jsou stejně deskoherně naladěni a se kterými se u hraní her i mimo ně dobře bavíte
  • klidně si v batohu doneste pár svých her, které byste se chtěli naučit, aby vám na ně doma v knihovně jen nepadal prach
  • nebo si s sebou vezměte seznam vytoužených her, které byste se tam chtěli naučit
  • vyberte si místnost, kde je vzduch, volný stůl a větší klid (i proto se vyplatí mít vlastní hry s sebou, nemusíte odbíhat do půjčovny, prostě držíte pozice a hry máte v báglu)
  • když se vám nějaká nová hra moc a moc líbí, můžete si ji na místě koupit za pěknou cenu a třeba i s promokartami nebo nějakými srandami navíc

Deskovcon_kamarádi z tábora-min

Co je na CONech taky fajn? Že potkáte jednak vydavatele svých milovaných krabic, ale i deskoherní influencery, které třeba sledujete na YouTubu a díky nimž vybíráte hry nebo se je učíte hrát. Nepřipadáte si pak tak cizí a máte skoro tendenci po nich skočit a radostně se s nimi zdravit, než vám dojde, že oni vás vůbec znát nemusejí. A naopak, Alici tam zdravila spousta lidí, které zas neznala ona, ale moc ráda si s nimi potřásla pravicí. Dá se to prostě brát jako prima tábor, kam zaskočíte, zahrajete si s kamarády, poznáte nové a s pár bezvadnými kartonovými úlovky v batohu zas frčíte dom. 

Na podobných akcích bývají i zajímavé přednášky o deskoherním průmyslu, vydávání her, práci autorů her, témat i zajímavých osobností je hodně, takže i podobné přednášky nás zajímají. I na Deskovconu jsme jich pár slyšeli. I když na poslední chvíli odřekl svou účast Petr z Deskofóbie, na kterého se mnozí těšili, zaskočili místo něj jiní – a bylo to taky fajn.

4kavčí oznámení podařilo se nám podepsat s japonskými Oink Games výhradní distribuční smlouvu pro ČR i SR.-22

Celou akci organizuje vydavatelství Tlama Games, ale není to jejich promo, je tu místo i pro jiné vydavatele a celé to tam prostě je o deskovkách bez toho, aby se někdo tvářil, že nikdo jiný tu deskové hry nedělá. Lístky si koupilo nějakých 350 lidí (informace z videa od Tlama Games), půlka mimo Prahu (ti tu v hotelu Duo i bydleli), půlka Pražáků. V sobotu večer proběhla i vášnivá panelová diskuse o tom, zda se v Česku vydává moc deskovek. A co s tím. Tam Alice nebyla, na tohle téma už loni napsala článek o jepičím životě deskovek, kterým tohle téma už dlouho považujeme za uzavřené. 

Co si Alice zahrála?

Něco z toho už jsme měli doma, ale neuměli rozhýbat, něco viděla a hrála prvně, ale třeba si i hned koupila a dovezla dom. Víc o některých těch hrách napíšeme, nafotíme a natočíme a budeme mít všude možně po 4 Kavkách později. Na něco určitě natočíme i videonávod, ať se s rozhýbáváním nemusíte trápit. To je totiž neuvěřitelná úspora času, když hru rozhýbe někdo za vás a vy přijdete k hotovému. Alice je moc vděčná všem hermanům na Deskovconu i všem zlatým lidem z vydavatelství, kteří jí s hrami pomohli. A taky tu chce vyjádřit svoje díky všem, se kterými si parádně zahrála – počínaje hlavními parťáky z Myšího doupěte, přes Ondru Poštulku z Albi, Ivanu a Štěpána z Dina, manžele Mateiciucovi (GERLICH – ODRY, naši odběratelé a výrobci dřevěných hraček, divadel a třeba i hracích stolů). 

1️⃣ Po stopách Darwina DINO (krásná hra vizuálně, komponentově i herně, navíc ta hra hráče stále odměňuje a neustále se tam něco děje a získáváte body) 
2️⃣ Rainforest DINO (taky hezounká rodinná hra aneb zvířátek není nikdy dost) 
3️⃣ Mrkve a zběsile DINO (to nás nezaujalo)
4️⃣ Zboduj město MINDOK (svižný Marvel Splendor / Zbodni salát, ale funguje to líp, rychleji, furt se tam něco děje, moc hezká hra)
5️⃣ Klofni rybku MINDOK (i když je to mechanika zkus své štěstí, kdy je hra dost o náhodě, je to prima odpočinkový filler), naše krátké video
6️⃣ Spiknutí: Království hlubiny REXHRY (na stole vypadá hezky a není těžká, spousta bodovacích možností)
7️⃣ Talismany (chystaná oinkovka) 4 KAVKY – ty jsme si zahráli ve více skupinách a všude se hodně líbila
8️⃣ Extrémní devítka 4 KAVKY – chystaná oinkovka
9️⃣ Hele, velryba! 4 KAVKY – chystaná oinkovka, kterou si pořád někdo fotil (a my se vůbec nedivíme)
🔟 Pět vorařů 4 KAVKY – chystaná oinkovka
1️⃣1️⃣ Ponorka 4 KAVKY – naše klasika a jedna z nejúspěšnějších oinkovek, které máme
1️⃣2️⃣ Zbloudilí REXHRY logická tetrisovka, i tady je mnoho možností, jak bodovat, to se nám líbilo
1️⃣3️⃣ Drakiáda TLAMA GAMES – neuvěřitelně zběsilá kooperativní párty hra, u který se nasmějete jako u Turboprší, a to je co říct, naše krátké video
 
Deskovcon_vše, co jsme si zahráli-min