14 deskoherních vychytávek a praktických doplňků

Tento článek vyšel v 4letteru - našem newsletteru o hrách a hraní, který vydáváme každý měsíc. Pokud hráváte jednodušší rodinné hry, doporučujeme se přihlásit k jeho odběru. Ne všechno pak skončí i tady na blogu nebo na našich sociálních sítích. Něco je jen a jen pro naše newsletterové čtenáře. K odběru se můžete přihlásit tady

IMG_3383

Tip měsíce: Deskoherní vychytávky

Někdo je nemá, protože je nepotřebuje, někdo je nemá, protože za ně nechce utrácet, někdo je nemá, protože vůbec netuší, že existují. O čem je řeč? O deskoherních vychytávkách, doplňcích a udělátkách, které u nás doma milujeme. Líp se nám s nimi hraje a s jejich pomocí můžeme hry tunit a ladit k dokonalosti. 

Pohled na několik našich deskoherních vychytávek

 

Představíme vám rovnou 12 našich vychytávek. Jakých?

 1. Podložka na stůl a tubus na její přenášení nebo uložení
 2. 3D tisk: figurky, žetonky, držáky
 3. Inserty
 4. Misky na herní komponenty
 5. Mince
 6. Misky na házení kostkami
 7. Obaly na karty
 8. Tašky pro převoz her
 9. Držáky karet
 10. Kallax
 11. Chwazi
 12. Gumičky na krabice
 13. Rozkládací stůl
 14. Podložka na stůl a tubus 

Spoustě lidí nechybí, kdo si na ni ale zvykne, vozí si ji pak už všude s sebou. Deskoherní podložka je pro nás doma základ. Díky ní po stole nekloužou ani karty, ani hrací destičky, vše se dobře zvedá ze stolu i dámám s dlouhými nehty, nic se nepoškrábe o desku stolu a navíc hra na fotkách nebo videích mnohem líp vypadá.

Podložku pod hry můžete řešit mnoha způsoby:

 1. Profi hráčská podložka. Dají se koupit podložky s nejrůznějšími motivy, často i s obrázky konkrétních her nebo i hracích plánů. My jsme koupili jednobarevnou tyrkysovou a k tomu tubus na přenášení. Výhodou profi podložky je protiskluzový materiál vespod. Pro skromné hráče stačí i větší podložka pod myš. Aspoň 30 x 50 cm. 

 2. Filc nebo nepromokavý ubrus. Na doporučení jsme zkoušeli filc, ale nevyhovoval nám – hodně se na něm držela špína a nedal se ukládat. Takže jsme ho zavrhli. Taky jsme pořídili nepromokavý ubrus, ale na tom vše klouzalo a karty nešly zvedat z desky stolu. Bylo to stejné, jako by na stole žádný ubrus nebyl. Takže ani to nebylo dobré.

 3. Ručník z Decathlonu. Dobře poslouží ručník z mikrovlákna velikost XL, nemuchlá se a když ho někdo umaže, dá se prostě vyprat. A nezabírá tolik místa jako větší neoprenové podložky, které mají na délku třeba metr, ručník se dá složit do celkem malé ruličky.

 4. Neopren. Na radu deskohráčů jsme pořídili oboustranný 3mm neopren v metráži, je z jedné strany černý a z druhé červený. Ale protože nemá protiskluzový materiál z žádné strany, je třeba ho přichytit k desce stolu jinak. Proto jsme dokoupili klasické držáky na ubrus. Příště bychom koupili jednostranný neopren s protiskluzovou vrstvou na spodní straně. 

Plus: tubus na herní podložku. Hodí se, aby se podložka neušpinila a dala se dobře uložit i převážet. Kromě dražších profesionálních tubusů určených přímo na deskoherní podložky se dá pořídit kartonový tubus v papírnictví, na poštách nebo jeden hezký třeba i v Ikea. Existují i levná výsuvná plastová pouzdra na výkresy. To, které jsme si pořídili, je dokonce prodlužovací. A to fakt o dost.

Herní podložky a tubusy

3D tisk: figurky, žetonky, držáky

Novinkou posledních let je, že si můžete vybrat v nejrůznějších e-shopech všechno možné z 3D tiskárny. Leckteří hráči mají doma dokonce svou vlastní 3D tiskárnu. Popravdě, taky o ní uvažujeme.

Náš nejoblíbenější obchod v oblasti 3D tisku je Myší doupě, to je naše deskoherní cukrárna. Mají přehledný web, většinu zboží skladem a nabízejí barvičky i pro holky. Kupujeme tam různé držáky, zvířátka, figurky nebo třeba žetonky potravy. 

Místo kartonových žetonků tak máme barevné rybičky, klasy ovsa nebo třeba malá panďátka ke hře Takenoko a praktický držák hracích destiček, které jinak padaly všude kolem. Hodně klumprtů máme taky ke hře Na křídlech, Divukraj, Kočičí klub, Noctiluca, nebo k české veleúspěšné hře Karak.

Něco jsme koupili i na Enn-vy.cz (Kingdomino, Azul, Takenoko, Divukraj, Karak, držáky karet apod.). Jejich web není tak přehledný a výroba trvá klidně 2 až 3 týdny. I to je ale fajnová deskovkářská cukrárna.

3D tisk k deskovkám

Inserty

Bezvadné jsou i tzv. inserty, tedy vložky do krabic, které hezky pojmou veškerý obsah a přitom ho udrží uklizený, roztříděný a připravený na další hru. Třeba u Karaku je k nezaplacení. Nebo u Projectu L.

Insert z 3D tiskárny pro Projekt L

Misky na herní komponenty

Z 3D tisku jsou super mističky. Opět máme nejraději ty z Myšího doupěte. Zkoušeli jsme i jiné, ale špatně se na sebe skládaly nebo z nich třeba drobné komponenty nešly pořádně vybrat. Hranaté barevné misky z Myšího doupěte máme ve dvou velikostech, jsou skladné a díky zobáčku z nich jde všechno hezky přesypávat i vyndávat.

Misky na deskoherní komponenty

Mince

Další skvělý klumprt? Univerzální herní mince různých hodnot – a s nejrůznějšími motivy. I ty jsou z Myšího doupěte, ale tentokrát jsou kovové, ne z 3D tiskárny. Je to dovoz z Řecka a jsou super. 

K některým deskovkám mince potřebujete (např. v Libertalii), jenže v originálním balení bývají často jen obyčejné kartonové. To není žádná nádhera na omak ani pro oko. Proto si deskohráči pořizují kovové univerzální mince. Používají je různě: jako platidlo, vítězné body (Divukraj), žetony vlivu (Harry Potter: Boj o Bradavice) nebo žeton pro prvního hráče.

Existují mince s různou tematikou. Vybere si každý, ať už preferuje western, sci-fi, vlkodlaky, magii, Řecko, Řím, středověk, vesmír, elfy apod.

Mince do deskových her

Misky na házení kostkami

A teď už pryč od 3D tisku i Myšího doupěte, ať nevypadáme, že nás za to platí. (Neplatí.) Bezvadné jsou taky skládací misky, do kterých se hází kostky. Proč? Tlumí zvuky a udržují kostky na stole – znáte to, největší vopruz je, když se kostky rozkutálejí všude kolem, i pod stolem. 

Zkusili jsme takových misek několik, nakonec nám nejvíc vyhovují dvě (menší a větší) koženkové z ostravského Imaga. Secvaknete zapínání – a máte misku. Rozepnete – a máte placku, kterou dáte jednoduše do batohu, aniž by zbytečně zabírala místo.

Obaly na karty

Leckdo z nerdů a geeků obaluje všechny karty do fólií, aby dlouho vydržely. Nám obyčejným hráčům jsou většinou obaly k ničemu, protože hráváme jednoduché hry, kde většinou potřebujeme, aby se daly karty dobře držet v ruce, snadno se míchaly a bez problémů se s nimi pracovalo. V obalech kloužou a skoro se nedají míchat.

Takže? Pro běžné karetky obaly nejsou nic moc. Zato u velkých her, kde se s kartami nehraje na ruce, ale většinou leží na stole, je to jiná písnička. Takže pár her už obalených máme – Takenoko, Divukraj, Harry Potter: Boj o Bradavice.

Bonus: Hry s kartami v obalech v budoucnu líp prodáte, protože budou zachovalé.

Obaly se dají kupovat podle velikostí ve specializovaných prodejnách, my je většinou lovili v Imagu. A vychytávka: na Planetě her je prodávají i jako připravenou sadu dle dané hry, ve které je více různých velikostí karet. Je to pohodlné, koupíte sadu a víte, že si můžete karty rovnou obalit. Nemusíte je počítat, měřit a shánět ty správné slívy (tak se slangově obalům na karty říká).

Obaly na karty

 

Třeba u Karaku je to super, obalili jsme karty postav a vložili do nich naše taháky, co která postava dělá.

Jak používáme obaly u Karaku

Tašky na převoz her

V čem a jak vozíme hry, o tom už jsme psali v samostatném článku. Tak snad jen doplníme, že nakonec vede největší černá taška speciálně vyrobená pro převoz deskovek (vše je v ní v bezpečí, ideální je koupit vše rovnou i s pevnou vložkou, samostatné krabice z Ikea už nepoužíváme) a kufřík z Djeca.

Tašky na převážení her

Držáky karet

Pro menší děti jsou skvělé držáky na karty. Existují v nepřeberném množství materiálů, barev i velikostí. Dělají je taky vytištěné na 3D tiskárnách, můžete si pořídit i dřevěné. Kromě držáků si můžete pořídit i stojany na karty, to se hodí malým i starým, kteří ještě nebo už zas bojují s jemnou motorikou, někdy i nám ostatním, aby se nám uvolnily ruce.

Držáky karet

Kallax

Zcela zásadní je v naší sbírce deskoherních vychytávek Kallax, skříň z Ikea, která přesně pasuje na většinu deskovek. Dají se pořídit různé barvy i velikosti a jak se vám sbírka začne jen trochu rozrůstat, Kallax fakt doporučujeme.

Menší kallax

 

Kallax má jediný zásadní problém. Nikdy není dost velký. Takhle nám náš otesánek rostl. Z 12 fochů bylo najednou 25.

Větší kallax

 

Všimněte si polic s malými hrami, těch máme doma fakt hodně. V Ikea se na to dá koupit bezva přepůlovač té hlavní velké čtvercové police a pak se vám tam malé hry báječně vejdou. Rovnou 7 z 25 fochů už máme přepůlených. A počet malých her oproti velkým docela stoupá.

Chwazi

Další skvělou vychytávkou je apka Chwazi. Je k mání pro iOS i Android. Stáhnete si ji do mobilu a pomůže vám vždy, když potřebujete rozhodnout, kdo ve hře začíná. Všichni hráči dají prst na obrazovku telefonu a aplikace jeden z nich zakroužkuje. Fakt výborná věc, používáme strašně často.

Tip: A pokud nechcete na výběr prvního hráče apku, mrkněte na další možnosti, jak ho zvolit

Gumičky na krabice

Mnoho krabic – a zejména malých krabiček – se otevírá. Nejen v Kallaxu, ale hlavně v taškách na cestách. Převazujeme je pruženkami. Takovými, ze kterých vznikla i naše skákací guma s návodem v designovém balení. A ze zbytků Pruženek krotíme neposedné krabice deskovek. 

Pruženku koupíte v galanterii v mnoha barvách, ale zatímco přes gumu se skáče ideálně přes tloušťku 6,6 mm, na převazování her používáme ty 2cm. Metr stojí pár korun, doporučujeme koupit vždy od barvy víc metrů, z jednoho obalíte jen pár malých krabic. Konce gumy se dají i sešít, aby tam nebyl uzel, ale ne každý šicí stroj to umí, některé to ničí. My děláme uzly, před zasunutím hry do kallaxu hodíme uzly dozadu, aby nebyly vidět a nepřekážely. Konce vždy zatavíme nad ohněm, aby se netřepily. 

Gumy na přebal krabic se dají občas koupit i v deskoherních specializovaných obchodech, ale bývají drahé, jsou jen v jedné barvě a hlavně mají omezené velikosti bez možnosti upravit si vše podle sebe. Čili Pruženka u nás vede.

Rozkládací hrací stůl

Zrovna jsme si objednali i rozkládací hrací stůl z Jysku (hodí se na online výuku našich dětí). Má šest kilo, v rozloženém stavu na délku 121 cm, na šířku 60 cm a na výšku 74 cm. Ve složeném zabere na délku 63 cm, na šířku 60 cm a na výšku 8 cm. Stál litr. 

Když ho nepotřebujete, složíte ho do placky a hodíte za skříň. A když potřebujete hrát někde, kde stůl není, máte ho po ruce, rozložíte a hrajete. Na dovolené ho klidně do auta přihodíme, vejde se a může se kdykoliv šiknout.

Skládací stůl z Jysku na hraní

  

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení