Novinky, Strana 2
Co hrát s rodiči a prarodiči? Jak je vtáhnout do světa moderních deskovek, když se cukají a nic kromě starých klasik nechtějí hrát? Jednou možností je hrát s nimi prostě ty klasiky. Žolíky, kanastu, pexeso, černého Petra, prší, macháčka, šachy, dámu, mlýnek, člobrdo, Dostihy, Monopoly. Existují ale hry, které jsou na půl cesty. Něčím připomínají staré klasiky, ale přitom jsou mnohem modernější. Pár máme ozkoušených, že se na ně mámy, tátové, babičky a dědové chytnou.
- Sequence od Dina – mix kanastovek a piškvorků (v USA megahit, 16 000 000 prodaných ks po světě a zajímavá historie - tady jsme o hře psali a natočili jsme i videonávod).
- Rummikub - podobný pasiánsu, žolíkům... (my máme nejraději betelnou XXL verzi, staříci na vše dobře vidí i se jim to dobře bere do rukou a stojánky nepadají) - tu je naše video
- Heckmeck - to je i super hra na cesty a do hospody, hráváme s tchýní a jejími kámoškami, tu je naše video
- Scrabble - seniorům to může připomínat křížovky, které znají
- Město 77 (Town 77) - takové barevné sudoku na steroidech, hra obsahuje i tzv. sólo mód, kdy může senior hrát sám proti sobě (prodáváme u nás i s českým návodem a natočili jsme i videonávod)
- Ponorka (Deep Sea Adventure) - bezvadně funguje už ve dvou hráčích, sice to prarodičům nic nepřipomene, ale hra je to hezounká a nesložitá a baví všechny věkové kategorie - prodáváme ji u nás a máme k ní český návod i video
- Toulavé věže – nemáme otestované, ale je to jako člobrdo, ale boží člobrdo (na stole to vypadá krásně a procvičí to mozkové závity - teda hlavně paměť, i na tuhle hru máme videonávod)
- Krycí jména – nemáme otestované, ale mohlo by se líbit, pokud si rádi hrají se slovy (víc o nich v našem článku)
Máte nějaké osvědčené tipy na hry, které baví lidi nad 60? Sem s nimi. Vždy se hodí a my taky nestihneme hrát a testovat všechno, že ano.
Five Rafter – v překladu nejspíš Pět vorařů (název je v procesu) bude k mání od března 2024, návod už je u našeho překladatele, určitě připravíme českou verzi.
- balanční hra
- pro 1–6 hráčů
- od 7 let
- zhruba na 20 minut
Z krabičky od hry se stane vor, z karet řeka, vy se plavíte po vodě a vor zvětšujete, abyste na něm odvezli co největší náklad. Musíte balancovat každý tah, protože i když vor je společný, hrajete všichni proti všem a kdo toho shodí do vody moc, prohraje. Náklad a nová prkna na vor přidáváte tak šikovně, abyste vy nic neshodili, ale ostatním to pak spadlo. Hra obsahuje i variantu pro jednoho hráče, která je hlavně od kovidu hodně populární.
Co chystáme ve 4 Kavkách na letošní rok? Něco už víme, něco tušíme a něco je ve hvězdách. Hry, o kterých víme, že u nás určitě vyjdou, zařazujeme do edičního plánu, abyste věděli, kdy a na co se můžete těšit. Budeme ho postupně aktualizovat.
Rafter Five
- vydání: poslední týden v únoru 2024
- vydavatel: Oink Games
- distributor pro ČR a SR: 4 Kavky
- jazyk hry: pololokalizace (hra v angličtině s českým návodem a videonávodem od nás)
Stanete se voraři z okolo plovoucích fošen budete rozšiřovat svůj vor. V této balanční hře jde o to stavět a stavět, nic neshodit do vody a ještě stížit pokládání dalších prken protihráčům. Vybalancujete vítězství?
- počet hráčů: 1–6
- délka hry: 20 minut
- věk: 7+
Dropolter
- vydání: poslední týden v únoru 2024
- vydavatel: Oink Games
- distributor pro ČR a SR: 4 Kavky
- jazyk hry: pololokalizace (hra v angličtině s českým návodem a videonávodem od nás)
Uprostřed noci vás probudí strašidelné zvuky. Hůůů. Zpod postele se začnou zjevovat přízračné postavy. Duchové jsou tu. Popadnete všechny ochranné talismany a zkusíte je zahnat! Držíte je všechny jen jednou rukou a musíte z ní pouštět ty pravé talismany štěstí. V této hmatové hře dostane zabrat jedna vaše ruka. Od zápěstí až po konečky prstů.
- počet hráčů: 2–5
- délka hry: 20 min
- věk: 6+
Whale to Look
- vydání: březen 2024
- vydavatel: Oink Games
- distributor pro ČR a SR: 4 Kavky
- jazyk hry: pololokalizace (hra v angličtině s českým návodem a videonávodem od nás)
V zátoce se prohánějí velryby a kosatky a jsou obrovským lákadlem pro turisty. Organizujete pro ně vyhlídkové plavby a hledáte ideální místečka na pozorování. Chcete zabrat nejlepší místa, ale když budete pomalí nebo nerozhodní, předběhne vás konkurence. Musíte sledovat, kam plují hejna ryb i ostatní lodě s turisty.
- počet hráčů: 2–5
- délka hry: 30 minut
- věk: 9+
Bude i insert, jak vypadá? Mrkněte na video s prototypem z Myšího doupěte.
Nine Tiles Extreme
- vydání: březen 2024
- vydavatel: Oink Games
- distributor pro ČR a SR: 4 Kavky
- jazyk hry: pololokalizace (hra v angličtině s českým návodem a videonávodem od nás)
Jde o rychlostní puzzle. Každý hráč dostane jednu sadu 9 oboustranných hracích žetonů a poskládá si ji před sebe do čtverce. V každém kole se otočí jedna úkolová kartička a všichni musejí co nejrychleji svůj čtverec 3x3 přestavět podle této karty. Buď podle barev, nebo tvarů (to určí zadní strana horní kartičky na lízacím balíčků). Kdo je nejrychlejší, vyhraje úkolovou kartu, a kdo jako první získá čtyři, vyhraje celou hru.
- počet hráčů: 2–4 (se dvěma baleními můžete hru hrát až v 8 lidech)
- délka hry: 15 minut
- věk: 6+
Další deskoherní kanál oznámil, že už toho má dost. Nithrania nekončí jako Deskofóbie, o jejímž zániku jsme psali nedávno, ale notně omezí to, co a jak dělá. Místo hraní a točení do šířky a testování a vysvětlování všeho českého i světového, co v daném roce vyšlo, půjdou spíš do hloubky a budou se dál věnovat jen hrám, které za to opravdu stojí. Třeba v roce 2023 natočili 83 nových her, z nichž podle nich bylo jen asi 13 fakt skvělých deskovek. Takové hry chtějí hledat a o takových hrách chtějí mluvit, točit je, dávat jim čas a energii.
Nithrania byla společně s Deskofóbií jedním z mála kanálů o deskovkách, na který pro nás byla radost koukat. I když točili videa spíš pro zkušené hráče komplexních her . Chtěli hrát a testovat vše u nás i v zahraničí, co se třeba do češtiny (nebo slovenštiny) nikdy nepřeloží. Jenže počet sledujících nepřekročil 4000. Víc zarputilých hráčů u nás asi není. A z těch 4000 bylo ochotno platit za obsah na Patreonu jen zlomek. Živit se v tak malé zemi tvorbou obsahu není snadné, možná skoro nemožné, pokud nejste superstar nebo k tomu neprodáváte i fyzické produkty, online kurzy, knihy, e-booky, nepřednášíte atd.
Takže naprosto chápeme, proč Nithrania mění strategii. Jejich videa zabrala tisíce hodin času, už jich budou točit míň a třeba i na míň kamer (místo 3 bude 1, což vše technicky ohromně zjednoduší). Držíme palce, ať se tvůrcům zase vrátí radost z natáčení videí, protože ta dělají parádně. Těšíme se na další videa a rozhodnutí zaměřit se hlavně na deskoherní pecky tleskáme.
Nithrania v číslech:
- 5 let
- 350 videí
- z toho 183 dlouhých TOP videonávodů, jejichž příprava zabrala tisíce hodin
- 1 videonávod týdně
Podívejte se, jak všechny změny Braňo Berec vysvětluje:
Dro Polter – tedy slovní hříčka z anglického slova DROP (pusť) a POLTER (duch) bude k mání od března 2024, návod už je u našeho překladatele, určitě připravíme českou verzi. A český název? Nabízí se "Pusť ducha", ale to by v našich končinách mělo příliš zajímavé konsekvence. Nebo by vám to přišlo vtipné? Ve hře je zatím taky "Drapni ducha", protože nejrychlejší hráči chmatají po dřevěné figurce ducha, aby potvrdili vítězství v daném kole.
- hmatová hra
- pro 2–5 hráčů
- od 6 let
- zhruba na 15 minut
Každý hráč má v dlani 5 různých předmětů a podle úkolových karet z dlaně musí pouštět dané předměty. Když mu vypadne něco, co vypadnout nemá, začíná od začátku. Když splní úkol a ještě nejrychleji ze všech, drapne dřevěnou figurku ducha a vyhraje 1 rolničku. Tu si přidá do dlaně a při dalších úkolech mu nesmí vypadnout. Kdo jako první získá 5 rolniček, vyhrál.
Víc ve videu.
Před Vánoci se na Facebooku ve fejsbukové skupině Deskovky pro tři bratry hráči ptali na dvě věci v pravidlech hry Boj o poklady. Nebyly jim jasné. Kdysi se na to samé prý někdo ptal i na největším serveru o hrách BGG (Board Game Geek), ale nikdo neodpověděl. Poptali jsme se přímo vydavatele hry - japonských Oink Games a tady jsou odpovědi.
První otázka - platí opravdu vždy, že si hráč bere 2 trestné karty, když pasuje a v ruce má jen 1 kartu? ANO, PLASTÍ TO VŽDY.
Oink k tomu napsali:
Všichni hráči, kteří při pasování drží pouze jednu kartu, si musí vzít dvě karty. Když tedy má hráč ještě v ruce dvě karty, musí strategicky zvážit, kdy pasovat, kdy "jít za vítězstvím" a riskovat, že bude potrestán tím, že skončí s poslední kartou v ruce.
Druhá otázka - jaký žeton dostane hráč, který ve hře dvou hráčů skončí jako druhý? Plus jedna nebo mínus jedna? JE TO JEDNO.
Oink k tomu napsali:
Ve hře dvou hráčů na tom nezáleží, protože hráč, který vyhraje dvě ze tří kol, se nakonec vždy stane celkovým vítězem. Způsob bodování má význam pouze pro hru s více než 3 hráči.
29.12.2023 byla Alice povídat o moderníh deskovkách v poradně Českého rozhlasu Dvojka. Bylo to 3x5 minut, takže nebylo tolik času, ale lecos snad posluchačům zvládla poradit. Jako obvykle se poctivě připravovala: 1 papír s top deskovkami, 1 papír s řazením her a herními mechanismy a 1 list s nejvtipnějším deskoherním slangem. Na ten se vůbec nedostalo.
Petr Čáslava a jeho deskoherní kanál Deskofobie končí. Elegán české deskoherní scény a přední deskoherní novinář to balí. Po 11 letech. Za tu dobu získal 15 000 odběratelů na YouTubu, natočil 1 100 technicky i obsahově obrovsky kvalitních videí se skoro 6 miliony zhlédnutí. Navrch si vytvořil velké komunity na Facebooku (6 600 fanoušků) i Discordu (2 500 lidí), k tomu měl 360 platících podporovatelů na Herohero, točil pravidelná živá vysílání, porotcoval v online reality show Den deskovek.
Tvorba Deskofobie nebyla jen tak – jen do výbavy dal Petr Čáslava statisíce (my děláme videa v obýváku, ale taky to stálo bambilion, o tom víc v Aličině článku). I když měl stovky podporovatelů, nestačilo to. Za obsah se u nás bohužel pořád platí málo a neochotně a nefunguje to tu jako jinde ve světě. A tak už Deskofobie neoslaví 12. narozeniny. Je nám to líto.
V rozlučkovém videu Petr Čáslava vysvětluje své důvody. Například? Nekvalitní videa z mobilu točit nechce, ale dobré kamery stojí desetitisíce. Nemluvě o pravidelné údržbě techniky. Připočtěte si pronájem prostor, kde se natáčí, a obrovské kvantum odvedené práce. Ani přechod na placenou platformu Herohero nakonec nepomohl.
V posledním videu měl Petr Čáslava zajímavý postřeh. Zatímco jinde ve světě podobně úspěšní, pracovití a poctiví tvůrci (influenceři) běžně spolupracují přímo s vydavateli deskovek a díky placené spolupráci se uživí, v Česku to nefunguje. Zdejší vydavatele označil spíš za distributory. Spolupráce s nimi pak nevede k prodeji více her – jen k tomu, že se daný titul vyprodá rychleji.
Jepičí život deskovek v Česku
Je fakt, že na dotisky se v Česku moc nehraje – mimochodem, o jepičím životě deskovek jsme taky psali. Nová hra po vyprodání prvního tisku většinou zmizí a už se neobjeví. Takže jak uvedl Petr Čáslava, takový influencer nevydělává vydavatelům reálné peníze – díky jeho videím se neprodá více her a nenásledují další a další dotisky, jen se rychleji otočí peníze za první a zároveň poslední tisk hry.
Být v jiné zemi, možná bude uznávaný a dobře placený deskoherní novinář, tady si tvorbou svých videí, recenzemi, rozhovory a živě vysílanými ranními kávami měsíčně vydělal necelé dva tisíce korun – tak na jednu větší deskovku. Naprosto rozumíme tomu, že už to dál nechce táhnout a dává přednost osobnímu životu. Koneckonců, velmi upřímně o těžkostech s tvorbou deskoherního obsahu v Česku povídal už loni v podcastu Problém prvního hráče.
I takový může být osud obsahových tvůrců. A tak pokud máte svého oblíbeného tvůrce, zkuste najít způsob, jak ho podpořit – jinak se jednou probudíte a on už třeba tvořit nebude. O tom mluvil i náš Martin v Tvůrcastu - podcastu pro obsahové tvůrce (díl se jmenuje trefně - Podporujte své tvůrce, jinak o ně přijdete).
Profesionální obsah se zkrátka nedá dlouhodobě dělat zadarmo (nebo skoro zadarmo). Petr Čáslava takový profesionální obsah tvořil. I když se hodně věnoval o dost složitějším hrám, než do jakých se pouštíme my ve 4 Kavkách, sledovali jsme ho s úctou a respektem.
Petře, díky za Deskofobii a ať se daří v dalších projektech!
Co bychom vám poradili koupit letos pod stromeček? Máme pár tipů. Her v Česku vychází ročně asi 300. A to mluvíme jen o češtině. Jenže takových, po kterých jdeme my, zdaleka není tolik, takže jich většinu stíháme probrat a najít ty pravé.
Jaká jsou naše kritéria výběru deskovek? Chceme moderní deskovky, které jsou jednoduché, rychlé, malé, hezké a chytré. Do tohoto výběru jsme zařadili jen hry, které vyšly letos. U takových je velká pravděpodobnost, že ten, komu je koupíte k Vánocům, je ještě nebude mít.
Z vlastní zahrádky:
-
Boj o poklady (Flotsam Fight): 2–6 hráčů / 30 min / věk 8+ / videonávod / jak se hraje ve dvou hráčích / článek – naše pololokalizace od japonských Oink Games
-
Splašená sklizeň (Quickity Pickity): 2–5 hráčů / 20 min / věk 6+ / videonávod / jak se hraje ve dvou hráčích – naše pololokalizace od japonských Oink Games
-
Město 77 (Town 77): 1–5 hráčů / 15 min / věk 9+ / videonávod / jak se hraje sólo – naše pololokalizace od japonských Oink Games
-
Dorty jsou vrženy: 2–6 hráčů / 15 min / věk 5+ / videonávod / křest hry – naše česká hra autorů Petra Vojtěcha a Jindřicha Pavláska
Odjinud:
|
|||||||
|
Zpráva roku
Určitě pro nás. A myslíme, že i pro vás.
Podařilo se nám podepsat výhradní distribuční smlouvu pro Česko a Slovensko s japonským vydavatelstvím Oink Games a zároveň jsme společně naplánovali i několik plných lokalizací (v překladu z deskovkářštiny – to jsou hry, které budou kompletně v češtině, a my budeme jejich českými vydavateli).
V pololokalizaci (v překladu – s tištěným českým návodem) nabízíme hry od Oink Games už přes dva roky. A způsob, jak to děláme a jak se nám podařilo rozproudit zájem o tyhle kapesní chytré hry, se jim líbil. Nás zase baví jejich přístup i samotné oinkovky. Takže jsme si plácli.
Oink Games nevydávají desítky her ročně, zato tvoří hity, které se prodávají i po mnoha letech. Třeba Ponorka (Deep Sea Adventure) je už z roku 2014 a furt je úspěšná. Uvažujeme stejně. Skvělé hry by neměly mít jepičí život, ale spíše pořádnou péči. Teď ji v Česku a na Slovensku dopřejeme i oinkovkám.
Jenom bacha. Než se kompletně zastaví tok oinkovek z jiných zdrojů, chvilku to zabere. Takže pokud chcete hru s vychytaným českým návodem od nás, najdete je buď přímo u nás, nebo v obchodech, hernách a knihovnách, se kterými spolupracujeme (např. Planeta her, Myší doupě, Gerlich Odry, Kavenu, chomutovská knihovna, Tabletop, Domov her, District 5).
Pokud vám budou oinkovky od nás někde chybět, tak nám napište – nebo jim třeba dejte vědět, ať se nám ozvou.
Věříme, že v budoucnu tyhle designově rozkošné a herně chytré kapesní deskovky najdete všude, kde rádi nakupujete nebo kde si hry půjčujete a kam chodíte hrát.
|